Yerel zincirler Ankara’da bir araya geldi

0 0
Read Time:2 Minute, 12 Second

Organize perakendenin en kıymetli halkası olan lokal zincir marketlerin çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), altıncı yüz yüze toplantısını Ankara’da yaptı. Üyeler ortasında birlik ve beraberliği güçlendirmek gayesiyle düzenlenen toplantı TPF İdare Konseyi Üyeleri, PERDER Liderleri ve mahallî zincir üyelerinin iştirakiyle gerçekleşti. Toplantıda, global ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler, market açılış kriterleri ve mahallî zincirlerin 2022 yılı maksatları görüşüldü.

Türkiye genelindeki mahallî zincirler ortasında birlik ve beraberliği güçlendirmek, bölümdeki gelişmeleri pahalandırmak için Türkiye Perakendeciler Federasyonu önderliğinde her ay farklı bir vilayette gerçekleştirilen toplantıların yenisi Ankara’da düzenlendi. TPF İdare Heyeti Lideri Ömer Düzgün, TPF İdare Konseyi Üyeleri, bölge liderleri ve mahallî zincir üyeleriyle birlikte 30’u aşkın mahallî zincir market yöneticisi Ankara Crown Plaza’da bir ortaya geldi.

Toplantıda besin perakendesindeki gelişmeler değerlendirilirken, TPF’nin 7’nci Olağan Genel Konsey toplantısı için karar alındı. Mahallî zincirlerin ağır rekabet şartları, mağaza açılış kriterlerine bir netlik getirilmeyişi ve artan maliyetler karşısında zorlandığını belirten TPF İdare Şurası Lideri Ömer Düzgün; “Organize perakende kayıtlı istihdam açısından en yüksek dallardan biri. Daima istihdamı artırmakta olan bölümümüz, işsizlik havuzunun eritilmesine her geçen gün katkı sağlıyor. Mahallî zincirler olarak besin perakendesinde en büyük iş veren pozisyonunda olduğumuzu gururla söylemek isterim. Yalnızca 5 bini aşkın mağazamızda 100 bini aşkın hemşerimizle tek yürek halinde çalışıyoruz. Başta ülke ekonomimize, cari açığın kapatılmasına, istihdama olan katkımız her geçen gün artıyor. İçinde bulunduğumuz rekabet ortamı kesimi sıkıntı duruma götürüyor. Bir tarafta Perakende Maddesi’ndeki eksik ayaklar nedeniyle tepe yapan mağaza enflasyonu başka tarafta güç, besin, eser, su, lojistik, ekipman, kira, akaryakıt başta olmak üzere artan maliyetler yerli işletmecileri gün be gün daha fazla zorluyor” dedi.

Bu topraklarda kazandığını tekrar bu topraklarda yatırıma dönüştüren lokal zincirlerin rekabete karşı olmadığının altını çizen Düzgün; “Üyelerimiz ortasında kuşaklardır bu işi yapan meslektaşlarımız var. Hiçbir vakit rekabete karşı olmadık. Rekabette hudutlar belirlenmediği için her geçen gün daha da zorlanıyoruz. Mağaza açılış kriterleri olmadığı için bugün market sayılarında enflasyon tepeye ulaştı” açıklamasını yaptı.

Perakende Maddesi’nde yer almasını bekledikleri mağaza açılış kriterleriyle yerli işletmecilerin nefes alacağını belirten Ömer Düzgün şöyle konuştu; “Birkaç yıl öncesine kadar yan yana mağaza açılışlarını konuşurken artık yan yana, alt alta, hatta tıpkı binada 2-3 market ile karşılaşıyoruz. Araştırmalara nazaran son 10 yılda şube sayısı en az 5 ve üzeri olan market zincirlerinin mağaza sayısı yüzde 259 artmış. Kelam konusu periyotta indirim market zincirlerinin toplam market sayısındaki artışı ise yüzde 366 ulaşmış. Ülkemizde geçen yıl 18 bin yeni market açılışı gerçekleşmiş. Bu gelişmeler ışığında yerli işletmecilerin en kısa müddette desteklenmesi, mağaza açılış kriterlerine en kısa müddette düzenleme getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü önümüzdeki 7 yıllık süreçte 18 bin yeni market açılışının yapılması öngörülüyor. Bu kurallar altında yalnızca mahallî zincirleri değil, üreticileri de sıkıntı günler bekliyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %