700 bin işçi buradan çıkacak haberi bekliyor! İşte sendikaların talepleri…

0 0
Read Time:1 Minute, 36 Second

Türk-İş ve Hak-İş, kamudaki 700 binden fazla emekçinin fiyatına 2021-2022’de yapılacak artırımın belirleneceği görüşmeler öncesi ortak taleplerini belirledi.

Konfederasyonların mali ve toplumsal hakları içeren taleplerini kısa müddet içerisinde Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na sunmasıyla pazarlık süreci başlayacak.

Bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler, karayolları, demiryolları, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinin de ortalarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla emekçiyi ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü öncesi sendikalar hazırlıklarını tamamladı.

Bir evvelki kontrat devrinde 200 bin civarında kişiyi kapsayan görüşmeler, bu periyot taşeron sisteminden kamuda takıma geçenlerin de dahil olmasıyla 700 binden fazla emekçiyi direkt ilgilendiriyor.

TAŞERONDAN TAKIMA GEÇENLER İÇİN TAYİN TALEBİ

Mukavele kapsamındaki emekçi sayısının artması ve kamuda yakın sayıda üyeyi temsil etmeleri hasebiyle Türk-İş ve Hak-İş, bu periyot birlikte hareket etti. Kurulan kurullar ile üye sendikalarının görüş ve taleplerini toplayan konfederasyonlar, daha sonra mali ve toplumsal hakları içeren ortak taleplerini hazırladı.

Sıhhat kurumlarında personellere ek ödeme yapılması, taşerondan takıma geçen çalışanlara tayin ve becayiş hakkı verilmesi ve bu personellere yönelik zarurî emeklilik uygulamasının kaldırılmasının da ortalarında olduğu talepler, kısa mühlet içerisinde Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına sunulacak.
Konfederasyonların taleplerini sunmasıyla resmi olarak başlayacak pazarlık sürecinin, yürütülecek müzakerelerin akabinde temmuz ayında sonuçlanması bekleniyor.

ÖTEKİ MUKAVELELERİ DE YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 5,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak artırım oranının belirleneceği 2021-2022 yıllarını kapsayan 6. Periyot Toplu Mukavele görüşmeleri 1 Ağustos prestijiyle başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu çalışanlarını ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü, memurların toplu kontratı başta olmak üzere özel dalda imzalanacak toplu iş kontratların çerçevelerini belirlemesi açısından da ehemmiyet taşıyor.

Hükümet ile Türk-İş ortasında 2019’da imzalanan Kamu Kesiti Toplu İş Kontratı ile fiyatı 3 bin 500 liranın altında olan personele 150 lira güzelleştirme, tüm personellere ise 2019’un birinci altı ayı için yüzde 8, ikinci altı ayı için yüzde 4, 2020’nin birinci ve ikinci altı ayı için yüzde 3’er ve enflasyon farkı oranında artırım yapılmıştı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %