ABD, Çinli öğrenci ve akademisyenlerin ülkeye giriş yasağını kaldırıyor

0 0
Read Time:1 Minute, 37 Second

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Covid-19 seyahat yasaklarını hafifleterek kapılarını Çinli öğrencilere ve akademisyenlere açıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, geçerli vizeye sahip öğrencilerin yeni okul yılının başlamasından 30 gün evvel ABD’ye girebileceğini duyurdu.

Akademik programı 1 Ağustos 2021’de yahut sonrasında başlayan öğrenciler ve akademisyenler için, halihazırda F-1 yahut M-1 öğrenci vizesine sahiplerse, başlangıç tarihinden 30 gün öncesine kadar öbür bir müracaatta bulunmaları gerekmeyecek. Değişim ziyaretçi programları kapsamındaki gazeteciler, öğrenciler ve akademisyenler ve “kritik altyapı için hayati dayanak sağlayan” Brezilya, İngiltere, Çin, İran, İrlanda, Schengen Bölgesi ve Güney Afrika vatandaşları artık “ulusal çıkar istisnası” uygulamasıyla ABD’ye girebilecek.

31 Ocak 2020’de, Amerika Birleşik Devletleri’nin birinci Covid-19 hadisesini bildirmesinden sonraki bir hafta içinde, Trump idaresi, son 14 günde Çin anakarasında bulunan şahısların Amerika’ya girmesini kısıtlayarak Çin’e seyahat yasağı çıkardı. Bu yasak şu ana kadar kaldırılmadı. ABD, Çin’in yanı sıra Avrupa Schengen Bölgesi, Birleşik Krallık, İrlanda, Brezilya, Güney Afrika ve İran’a da misal seyahat yasakları koydu.

Bu yılın başından bu yana, birçok Çinli öğrenci Singapur’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne geçiş yapmayı seçti. Singapur’da 14 günlük üçüncü ülke karantinasından geçen öğrenciler, buradaki ABD Büyükelçiliği’ne öğrenci vizesi müracaatında bulundular.

700’den fazla Amerikan okulunda yapılan bir anket, 2020 güz devrinde Amerikalı milletlerarası öğrencilerin yaklaşık yüzde 20’sinin çalışmalarını uzaktan tamamladığını gösteriyor. Çin hala Amerikalı öğrenciler için en büyük kaynak ülke. Caixin’in haberine nazaran 2020’de Amerika Birleşik Devletleri’nde okuyan F-1 ve M-1 vizelerine sahip 382 bin Çinli öğrenci var, bunlar toplamın yüzde 31’ini oluşturuyor. Lakin bu 2019’a kıyasla yüzde 19’luk (92 bin) değerli bir düşüşe işaret ediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Eğitim ve Kültür İşleri Ofisi ve Memleketler arası Eğitim Enstitüsü (IIE) tarafından ortaklaşa yayınlanan ABD Yurtdışı Çalışma Raporuna nazaran, 2018 yılında yabancı öğrenciler ABD iktisadına toplam 44,7 milyar ABD doları katkıda bulunmuştur.

Bunların ortasında, sırf Amerika Birleşik Devletleri’nde okuyan Çinli öğrencilerin ABD’ye getirdiği ekonomik yararlar 14.9 milyar dolar kadar yüksek. Bu yardım, tüm milletlerarası öğrencilerin sağladığı ekonomik yararın yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Çin Milletlerarası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %