ABD istihdam verisiyle gerileyen dolar/TL 8,30’un hemen altında: Kısa haftada veri gündemi izlenecek

0 0
Read Time:2 Minute, 17 Second

ANKARA, 10 Mayıs (Reuters) – Dolar/TL, ABD’de tarım dışı istihdamın beklentilerin çok altında kalmasının akabinde geçen haftanın son gününde gerilediği 8.3’ün çabucak altında güne başladı.

Bankacılar resmi tatiller ile bu hafta Çarşamba günü öğleye kadar açık olacak piyasalarda hacimlerin nispeten düşük kalabileceğini belirttiler.

ABD’de tarım dışı istihdam artışı Nisan’da 266,000 ile 978,000 olan beklentilerin epeyce altında kaldı. ABD tarım dışı istihdamki beklentilerin altındaki artış pay senedi piyasasını üst çekse de dolar ve ABD Hazine tahvil getirileri üzerinde aşağı istikametli baskı oluşturdu.

Data ABD’de merkez bankasının süratli bir halde dayanaklarını geri çekeceği tarafındaki kimi beklentileri de azaltarak gelişmekte olan para ünitelerine yönelimi artırdı.

Istanbul Analytics’ten Atilla Yeşilada, “Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde beklediğimiz alevlenme en az 1 ay ertelendi” dedi.

Doların esas para üniteleri karşısında seyrini izleyen endeks birinci sefer 26 Şubat’tan bu yana 90.128’e kadar geriledikten sonra 90.178’de bulunuyor.

Dolar/TL Nisan ayı sonu Mayıs ayı başında ABD bağlarına ait tasalarla 8.5 üzerindeki tarihi rekora yanlışsız yükseliş yaşanmış fakat bu yükseliş geçen hafta prestijiyle yerini 8.3 etrafında sakin bir seyre bırakmıştı. Piyasalar tarafından yakından izlenen ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası ise kur 8.25’in altına kadar geriledi.

Dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah saat 08.32’de 8.2400/8.2595 düzeyinde, euro/TL birebir saatte 10.0170/10.0419, sepet bazında TL 9.1287/9.1507 seviyesindeydi.

Öte yandan 5 yıl vadeli CDS‘ler bu sabah saat 08.32 prestijiyle 391/395 düzeyinde bulunuyordu.

Geçen haftanın en değerli gündemi olarak takip edilen Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri sabit tuttuğu faiz kararı piyasada birinci indirimin zamanlamasına yönelik biribirine zıt algılamalar yarattı.

TCMB, Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığındaki ikinci Para Siyaseti Şurası (PPK) toplantısında siyaset faizini %19’da sabit tutarken enflasyonda besbelli düşüş sağlanana kadar para siyasetindeki mevcut duruşun sürdürüleceğini belirtti. bir evvelki karar metninde kullandığı tabir “Kurul, siyaset faizini sabit tutarak sıkı mali duruşun korunmasına karar vermiştir” halinde idi. Sıkı yerine mevcut duruş tabirine yer verilmesine kimi ekonomistler faiz indirim periyodunun yakın olduğu, kimi ekonomistler ise birinci indirimin ötelendiği yorumunu yaptılar. TCMB’nin bir an evvel faiz indirimi istediği istikametindeki kanı değişmiş değil. Fakat TCMB, Kavcıoğlu misyona geldiğinden beri dünyadaki en yüksek oranlardan olan %19 siyaset faizini değiştirmiş de değil.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “ABD verisi ve %19 düzeyinde duran faiz TL’ye yönelik risklerin fiyatlamasını 3-5 hafta öteleyecektir. Bu süreçte TL lehine fiyatlamalar görebiliriz. Orta vadeli bir varsayım için koronavirüsteki gelişmeleri ve turizm dönemindeki döviz girdisinin düzeylerini görmeye çalışıyoruz. Yabancı yatırımcı açısından itimat ögesini da takip ediyoruz” dedi.

Piyasada bugün TÜİK tarafından açıklancak Mart ayı işgücü istatistikleri takip edilecek. Yarın açıklanacak Mart ayı ödemeler istikrarı ve sanayi üretim dataları de takip edilecek datalar ortasında bulunuyor. Lakin dataların TL’de tesirli olması beklenmiyor. Yurtdışında ise ABD’de Çarşamba günü açıklanacak enflasyon dataları piyasanın takibinde olacak.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %