Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz: ‘Sigorta Sektöründe Mevzuat Yeniden Düzenlenmeli’

0 0
Read Time:1 Minute, 54 Second

Pandemi gölgesi altında olmasına karşın sigorta dalının 2020 yılını epey âlâ sayılarla tamamladığını söz eden Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz, Türkiye iktisadına güçlü kurallarda dahi katma kıymet yaratan sigortacılık dalında, mevzuatın yine düzenlenmesi ve tek bir çatı kanun altında toplanmasının, dalın gelişimi açısından epeyce değerli olduğunun altını çizdi.

Türkiye iktisadının büyümesinde katma bedel yaratan sigorta dalı, pandeminin tüm kesimler üzerinde yaratmış olduğu olumsuz tesire karşın büyümesini sürdürüyor. Sigorta bölümünün var olan muvaffakiyet grafiğine ivme kazandıracak tesirin ise kodifikasyon olduğunu belirten Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz, “Sigorta kesiminin gelişimi açısından mevzuatın tekrar düzenlenerek, tek bir çatı kanun altında toplanması büyük değer arz ediyor. Sigortacılık mevzuatının tek ve kapsamlı bir metinde toplanması ve mevzuat kararları ortasında uyumun sağlanması hedefiyle, tek bir kamu otoritesinin yetkili kılınması bölümün gelişimi ismine yanlışsız bir adım olacaktır” dedi.

Mevzuat tek çatı altında toplanmalı

1956 yılından bu yana sigortacılığın tek bir mevzuatta toplanmaya çalışıldığını söz eden Fahri Altıngöz, “Sigorta koduna yönelik çalışmalar uzun yıllardır sürüyor. Lakin ne yazık ki hala son haline kavuşmuş bir mevzuata sahip değiliz. Günümüzde sigortaya ait yasal düzenlemeler pek çok kanuna yayılmış durumda. Tarım Bakanlığından Sıhhat Bakanlığına, Etraf ve Maliye Bakanlığına kadar dağınık bir tablo kelam konusu. Sigortacılık maddelerinin yanı sıra tüketicinin korunması, kara yolları, afet, sivil havacılık, borçlar, SGK, uygar kanun, icra iflas üzere birçok kanundan besleniyoruz. Bu yüzden gecikmeler olabiliyor ve vaktinde muhtaçlığa yanıt maalesef alınamıyor. Bu bir bariyer olarak duruyor kesimde. Bu manada mevzuatın düzenlenerek, tek çatı altında toplanması, sigortacılıkta iş süreçlerini hızlandıracak ve dalın büyümesine olumlu tesir edecek’’ diye konuştu.

Mecburî sigortalarda düzenleme muhtaçlığı

Bölümün büyümesi açısından mecburî sigortaların da yine ele alınması gerektiğini savunan Fahri Altıngöz, şunları söyledi: “Toplumda ne yazık ki risk farkındalığı epeyce düşük. Bölüm olarak toplumda sigorta şuurunun kazanımı için elimizden geleni yaparken, bu hususta kamu otoritesinin düzenlemelerini de hayati buluyorum. Mecburî sigortalar konusunda kamusal manada birtakım düzenlemelerle, destekleyici adımların bir an evvel atılması gerekiyor. Var olan zarurî sigortalardaki problemlerin acilen düzeltilmesi ve siber sigorta üzere farkındalığın epey düşük ancak riskin de bir o kadar büyük olduğu sigorta eserlerinin, mecburî sigorta kategorisine alınması gerekiyor. Bilhassa Türkiye’de 3 milyonu aşkın KOBİ ekosisteminin bir siber uzmana sahip olmaması zincirleme siber akınlara yol açıyor. Siber güvenlik sigortasının KOBİ’ler için mecburî hale getirilmesi ve sistemsel altyapının buna uygun olarak yine oluşturulması büyük değer taşıyor.’’

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %