Avrupa Komisyonu yüksek değerli sabit kripto paraları yasaklayacak mı?

0 0
Read Time:1 Minute, 16 Second

Investing.com – Coindesk haberinde ortaya atılan bir teze nazaran Avrupa Komitesi, sabit kripto paraların, prestiji paralar yerine geçecek ölçüde büyümesini önlemek ismine sıkı tedbirler almak için harekete geçti.

Şimdi resmi makamlar tarafından doğrulanmamış gelişmeye nazaran AB Komitesi yetkilileri, artık de gündemine sabit kripto paraları almış üzere görünüyor. Komite üyelerinin şu an Kripto Varlıklar Yönetmeliğinde Piyasalar (MiCA) olarak bilinen kripto yasasını sonuçlandırmak için çalıştıkları bildiriliyor.

AB Kurulu, kripto maddesiyle birlikte sabit kripto paraların önümüzdeki devirlerde kullanım alanlarını genişleterek prestiji paraların önüne geçmesini engellemek istiyor. Tezlere nazaran yasa koyucular, 200 milyon euro’yu aşan bir sabit kripto para ihraççısına bu eşiğin altına düşene kadar günlük 1 milyon süreç kısıtı getirebilir.

Avrupa Parlamentosu ise sabit kripto paraların Avrupa Bankacılık Otoritesi nezaretine alınarak tekrar sınıflandırılması üzere daha ölçülü bir yaklaşıma sahip.

Avrupa Kurulu üyeleri, MiCA ile kripto varlıklarının idaresinin uygunlaştırılması, yatırımcılar için şeffaf bir ortam oluşturulması ve yüksek sermayeli kripto varlıkların sağlam rezervlere sahip olmasını sağmayı amaçlıyor. Bununla birlikte sabit kripto varlıkların tek bir varlıkla desteklenmesi yerine bir varlık sepetine bağlı olması görüşünü de benimsiyorlar.

Sabit kripto para tartışmaları UST ile artmaya başladı

Sabit kripto varlıklarla ilgili tartışmalar, son günlerde merkezsiz finans dalında kıymetli bir büyüklüğe ulaşan UST’nin sabitliğini kaybederek büyük ziyanlara yol açmasıyla birlikte artmaya başladı.

Bugün ise prestiji varlıklara dayalı en büyük sabit kripto para olan Tether’in (USDT) yüzde 2’ye ulaşan paha kaybıyla 1 dolar sabitliğini kaybetmesi, piyasada ek bir tedirginlik olarak ortaya çıktı. Bu haberin yazıldığı sırada Tether (USDT), büyük kripto para borsalarında bir ölçü toparlanarak 0,99 dolara yakınlaştı. 

Müellif: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %