Bakanlık 8 ilde 181 arsayı satışa çıkardı

0 0
Read Time:1 Minute, 7 Second

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan bilgiye nazaran, müzayedede açık artırma ile Ankara Kahramankazan’da 4, İstanbul Çekmeköy, İzmir Çeşme, Kırıkkale Yahşihan, Malatya Battalgazi’de 1’er, Şırnak merkez ve Cizre’de 4, Hakkari Yüksekova’da 96, Van Erciş’te ise 73 arsa olmak üzere toplam 181 arsa satışa sunulacak.

Yerlerin nitelikleri ise “konut”, “ticaret” ve “sanayi depolama” olarak belirlendi. Bunlardan İstanbul Çekmeköy’de satılacak olan yerin niteliği dikkati çekiyor. “Tarımsal niteliği korunacak alan” statüsünde bulunan ve büyüklüğü 25,187 metrekare olan bu arsa da paylı formda satışa sunulacak.

Satışı yapılacak emlakın içerisinde 2016’da bölücü terör örgütü tarafından yıkılan Şırnak merkez ve Cizre ilçesindeki taşınmazlar da bulunuyor. Bakanlıkça terörün izlerinin silinerek, yeni kentlerin oluşturulduğu bölgelerde terör mağdurlarına meskenleri verildikten sonra kalan emlak, bu formda yatırımcılara sunularak bölgedeki yatırım ve istihdamın geliştirilmesine katkıda bulunulacak.

Öbür vilayetlerde atıl durumdaki taşınmazlardan “ticaret” yeri niteliğinde olanların satışı ile de yatırım ve istihdamın önünün açılması hedefleniyor. Müzayede sonucunda tekliflerin bakanlıkça değerlendirilmesinin akabinde yerleri satın alacak gerçek yahut hukuksal şahıslar belirlenecek. Bu şahıslar, arsa satış fiyatlarına dair ödemenin yüzde 25’ini peşin ve kalan fiyatı 24 ay vadeli olarak yapabilecek.

ARSA GELİRLERİ KENTSEL DÖNÜŞÜME AKTARILACAK

Satışlardan elde edilecek gelirin tamamının kentsel dönüşüme aktarılması ile riskli binaların tasfiye edilmesine kaynak oluşturulacak. Müzayedeye katılmak isteyenler, 3 Haziran Perşembe günü 11.00’de Ankara’da Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, Hakkari’de Selahaddin Eyyubi Konferans Salonu’ndan yahut internet üzerinden www.emlakmuzayede.com.tr adresinden katılabilecek.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %