Biden yönetiminden, korona aşıları için “fikri mülkiyet korumasından” feragat edilmesine destek

0 0
Read Time:1 Minute, 16 Second

Koronavirüs salgını tüm dünyada süratle yayılmaya devam ederken, aşı üretimi ve dağıtımındaki soru işaretleri devam ediyor. ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai yaptığı yazılı açıklamada, Lider Joe Biden idaresinin koronavirüs salgını ile tesirli uğraş için Kovid-19 aşılarının “fikri mülkiyet korumasından” feragat etmeyi desteklediğini tabir etti.

SALGINI SONA ERDİRMEK İÇİN YENİ ADIM

Koronavirüs salgının global bir sıhhat krizi olduğunu tabir eden Tai, salgınla gayretin inanılmaz tedbirler gerektirdiğine vurgu yaptı. Biden idaresinin fikri mülkiyet muhafazasına güçlü bir formda inandığını belirterek, salgını sona erdirmek için ise Kovid-19 aşılarının fikri mülkiyet haklarından feragat etmeyi desteklediğini açıkladı.

“MÜZAKERELER VAKİT ALACAK”

Tai, “Amerikan halkı için aşı tedarikimiz garanti altına alındıkça, İdare, aşı üretimini ve dağıtımını genişletmek için eforlarını artırmaya devam edecek. Ayrıyeten bu aşıları üretmek için gereken hammaddelerin artırılması için çalışacak” dedi.

Tai, Dünya Ticaret Örgütü’nü kast ederek, “Kurumun fikir birliğine dayalı yapısı ve ilgili hususların karmaşıklığı göz önüne alındığında, bu müzakereler vakit alacaktır” dedi.

AŞI ÜRETİMİNİN ÖNÜNDEKİ MAHZURLAR KALKABİLİR

Dünya Ticaret Örgütü’nün Kovid-19 aşılarının üzerindeki fikri mülkiyeti koruyan kuralları süreksiz olarak hafifletmek için görüşme yapması beklenirken, aşılar konusundan bu türlü bir feragatin, gelişmekte olan ülkelerde aşı üretimini artırmanın önündeki mahzurları kaldırabileceği düşünülüyor.

Lider Biden ise Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Dünya Ticaret Örgütü’nün aşılar hakkında fikri mülkiyet feragatnamesine takviye vermeyi planladığını ve günün ilerleyen saatlerinde bunun hakkında açıklama yapacağını söz etmişti.

UĞUR ŞAHİN KARŞI ÇIKMIŞTI

Alman ilaç firması BioNTech’in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin ise Kovid-19 aşılarının üretim kapasitesini artırmak için fikri mülkiyetten vazgeçmenin gerçek bir yol olmadığını, bunun yerine üretim lisansları verilmesi gerektiğini lisana getirmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Dilara Varlıklı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %