BIST şirketlerinden güncel haberler

0 0
Read Time:3 Minute, 54 Second

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere nazaran hazırladığımız aktüel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

İmaş Makina, Kur Muhafazalı TL Mevduat Hesabına katıldı

İmaş Makina, Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında 2.000.000 dolar ve 1.520.000 euro fiyatındaki dövizini Türk lirasına çevirerek 3 ay vadeli Kur Muhafazalı Mevduat hesabı açtığını duyurdu.

Kordsa İzmit tesislerinde HMLS Polyester iplik yatırımı yapılmasına karar verildi

Kordsa İdare Heyeti, Kordsa Türkiye İzmit tesislerinde HMLS Polyester iplik yatırımı yapılmasına karar verdi. 2024 yılının üçüncü çeyreğinde devreye alınması öngörülen ve toplam 9,8 milyon dolar olarak gerçekleşmesi beklenen yatırımın, Kordsa Türkiye operasyonlarına 7.000 tonluk ek HMLS polyester iplik kapasitesi sağlayacağı bildirildi.

Quagranite’in ikinci yeni üretim sınırı devreye alındı 

Quagranite, ikinci yeni üretim sınırının devreye alındığını ve üretime başlandığını duyurdu. Şirket, yeni açılan ikinci yeni fırın ile birlikte mevcut yıllık kapasitenin 26 milyon m²’ye yükseldiği bildirildi.

Kimteks, PET Geri Dönüşüm Tesisi Fabrika Binası yatırımı kapsamında “orta-yüksek teknolojili eser üretimi” için yatırım teşvik dokümanı aldı

Kimteks, Düzce Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi’nde 17,015 m² büyüklüğünde bir arazi üzerine kurulacak olan üretim tesisinin birinci etabı için hali hazırda T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan öncelikli yatırım mevzuları içerisinde bulunan “yüksek teknolojili eser üretimi” için PET Geri Dönüşüm Tesisi Fabrika Binası ve Makine Teçhizat Yatırımı kapsamında 93.130.000 TL fiyatında 530864 no.lu yatırım teşvik evrakına aldığını duyurdu.

Şirket ek olarak, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından “orta-yüksek teknolojili” yatırım mevzuları içerisinde bulunan “orta-yüksek teknolojili eser üretimi” için Poliüretan Sistem Meskeni Bina, Makine Teçhizat Yerli ve İthal yatırımları kapsamında KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Sigorta Primi Patron Payı Dayanağı, Faiz Dayanağı ve Vergi İndirimi dayanak ögelerinden faydalanabileceği 96.053.020 TL meblağında 534146 no.lu yatırım teşvik evrakı aldığını da duyurdu.

Tıpkı vakitte Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesindeki orta-yüksek teknolojili 523696 no.lu ve 15.05.2021 tarihli yatırım teşvik evrakının ithal listesine ek edilen 50.000 dolar fiyatındaki Plastik Enjeksiyon Çizgisi, Tüm Aksamlar ve Aksesuarları’nın Bakanlık tarafından onaylandığı bildirildi.

Halk GYO, IFM Halk Ofis Kuleleri A Blok için, Halkbank (HALKB) ile 5 adet bağlı iştirakini kapsayacak halde, 2 yıl periyodik kira mukavelesi imzaladı

Halk GYO, portföyünde yer alan ve Halk Bankası ve bağlı iştirakleri tarafından kullanılacak olan, İstanbul Milletlerarası Finans Merkezi Projesi Halk Ofis Kuleleri A Blok için, Türkiye Halk Bankası A.Ş. ile 5 adet bağlı iştirakini kapsayacak biçimde, peşin ödenmek üzere, 2 yıl periyodik ve aylık kira bedeli yasal yükümlülükler hariç 35 milyon TL üzerinden kira kontratı imzalandığını duyurdu.

Güler Yatırım Holding, Pardus Teşebbüs Sermayesi Yatırım İştiraki için sermaye artışı ve halka arz kararı aldı

Güler Yatırım Holding, Pardus Teşebbüs Sermayesi Yatırım İştiraki A.Ş.’nin 12.05.2022 tarihinde yapılan idare konseyi toplantısında Pardus’un 600.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak üzere, 141.000.000 TL fiyatındaki çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni hisse alma haklarının büsbütün kısıtlanması suretiyle, 55.000.000 TL fiyatında artırılarak 196.000.000 TL’ye çıkartılması karar verdi. 

Arttırılmasına karar verilen 1 TL nominal bedelli toplam 55.000.000 TL nominal kıymetli hisselerin tamamı (B) Kümesi hamiline hisse olarak ihraç edilecek. Hisseler, sermaye piyasası mevzuatı ve ilgili mevzuat kararları çerçevesinde halka arz edilecek.

SPK, Koç Holding (KCHOL)’in Yapı ve Kredi Bankası için mecburî hisse alım teklifi maksadıyla hazırladığı bilgi formuna olumlu cevap verdi

Koç Holding’in Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’nin sermayesinin %18’ine tekabül eden 1.520.469.231 TL nominal pahalı hissenin 01.04.2022 tarihinde satın alınması sonucunda bankada dolaylı ve direkt hisse sahipliği oranı %62,49’a ulaşmıştı.

Son yayımlanan SPK bülteninde Koç Holding A.Ş.’nin idare hakimiyetine sahip olması nedeniyle bankanın başka ortaklarına ilişkin hisseleri satın almak üzere, beher 1 TL nominal pahalı banka hissesi için 2,2757 TL üzerinden zarurî hisse alım teklifinde bulunması gayesiyle hazırlanan hisse alım teklifi bilgi formunun olumlu karşılandığı duyuruldu.

VBTS kapsamına alınan paylar

Volatilite Bazlı Önlem Sistemi (VBTS) kapsamında IMASM, MERCN ve SEÇKİNE hisseleri 13.05.2022 tarihli süreçlerden (seans başından) 10.06.2022 tarihli süreçlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili süreçlere husus edilemeyecek.

ACSEL ve EMNIS hisseleri ise 13.05.2022 tarihli süreçlerden (seans başından) 10.06.2022 tarihli süreçlere (seans sonuna) kadar buyruk paketi önlemi ile süreç görecek. Buyruk paketi önlemi, “piyasa buyruğu ve piyasadan limite buyruk girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, buyruk ölçü azaltımı ile buyruk fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsıyor. 

İlgili hissede halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında evvelki basamaklarda tanımlanan önlemler de (açığa satış ve kredili süreç yasağı ile brüt takas tedbirleri) buyruk paketi önlemlerinin uygulandığı mühlet boyunca devam edecek.

Müellif: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %