Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

0 0
Read Time:1 Minute, 22 Second

Investing.com – Borsa İstanbul, dün gün uzunluğu alıcılı devam ettikten sonra kapanışa gerçek gelen satışlarla tarafını aşağı çevirdi. BIST 100 endeksi, kapanışa hakikat gelen satışlarla günü 2.400 puanın altında kapattı.

Bugünkü açılışta da hafif satıcılı olarak başlayan BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,17 oranında düşüşle 2.390,78 puandan başladı. Endeks, geçen hafta 2.500 puana dokunduktan sonra yüzde 4 oranında kıymet kaybıyla 2.390 puana kadar gerilemişti. Geçen haftadan bu yana 2.390 puanın BIST 100 endeksi için bir takviye oluşturduğu görülüyor. Gün içinde üst istikametli ataklar ise şu ana kadar 2.420 puan düzeyinde kısıtlı kaldı. 

Borsa İstanbul’un hafif satıcılı olarak güne başlamasına karşılık faktöring ve spor endeksleri, sabah seansının birinci dakikalarında  yüzde 1’e yakın yükselişe sahiptiler. 

Perakende ticaret, mineral eserleri içecek bölümü, güne yüzde 1 paha kaybıyla başlarken bankalar, bugünkü açılışta da yüzde 0,5 oranında bir düşüş görüyor. 

Güne hareketli başlayan paylar

Borsa İstanbul gün açılışında THY, Şişecam (IS:SISE) ve Sabancı Holding payları bugün de yüksek süreç hacmiyle güne başlayarak en etkin payların başında yer aldı. 

Açılışta İmaş Makina, Önder Faktöring, Ulusoy Elektrik tavan fiyatına yakın fiyattan süreçlere başlarken Dinamik Isı ve Orçay, ortalama yüzde 8 paha artışlarıyla öne çıktı. 

Ufuk Yatırım, taban fiyattan başlayarak günün birinci saatinde en çok kaybettiren pay pozisyonundaydı. Oyak Yatırım İştiraki, Escar Turizm Nakliyecilik, Lokman Doktor ve Sanko Pazarlama ise güne ortalama yüzde 5 paha kayıplarıyla başladı.

Açılışta Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada Doğusan Boru Sanayi (DOGUB), Oyak Yatırım Paydaşlığı (OYAYO) ve Escar Turizm Nakliyat (ESCAR) hisseleri için devre kesici uygulanacağı, buna nazaran bu paylar için daima sürece orta verilip tek fiyattan buyruk toplama süreçlerinin başladığı bildirildi.

Muharrir: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %