Borsa İstanbul, haftanın son iş gününe nasıl başladı?

0 0
Read Time:1 Minute, 19 Second

Investing.com – Borsa İstanbul, dünkü tatilin akabinde yeni güne düşüşle başladı. BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,16 oranında gerilemeyle 2.389,71 puandan giriş yaptı. 

BIST 100 endeksi, sabah seansının birinci dakikalarında 2.380 puana kadar geriledikten sonra 2.400 puana yanlışsız bir talep artışı gördü. 

Açılışta öne çıkan kesimler ortasında yüzde 1’in üzerinde kıymet artışına sahip bilgi teknolojileri ve teknoloji endeksleri var. Faktöring ve inşaat da güne müspet başlayan öbür bölümler oldu. 

Spor ve içecek endeksleri, ortalama yüzde 1 oranında düşüşe sahipken bankalar ve holding payları güne nötr başladı.

Güne hareketli başlayan paylar

Borsa İstanbul açılışında yüksek süreç hacmiyle başlayan payların başında Garanti BBVA (BBVA), THY, Şişecam (SISE), Akbank (AKBNK) T.A.Ş. ve Hektaş (HEKTS) bulunuyor. GARAN (GARAN) payları, BBVA’nın istekli hisse alım teklifinin 18 Mayıs prestijiyle sona ermesinin akabinde sabah seansında yüzde 2,6 oranında yükseliş görerek 16 TL fiyatından süreç görüyordu. 

Başkan Faktöring, açılışta tavan fiyatına süreç görerek 6,69 TL’den alıcı bulurken şu an en çok kazandıran pay pozisyonunda. Orçay, Albaraka Portföy, Ard Küme ve Dagi Yatırım payları de güne yüzde 7’ye yakın bedel artışlarıyla başladı. 

Sabah seansının birinci saatinde paha kaybıyla öne çıkan paylar ortasında ise yüzde 5 oranında düşüş gören Olmuksan, Özerden Plastik, Martı GYO, Kaplamin Ambalaj ve Yünsa vardı. 

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya nazaran Penta Teknoloji (PENTA), Ulusoy Elektik (ULUSE), Matriks Bilgi Dağıtım (MTRKS), Yünsa (YUNSA), Martı Gayrimenkul (MRGYO), Mondi (TIRE) Olmuksan (OLMK), Lüks Kadife (LUKSK), Kaplamin Ambalaj (KAPLM), Temapol Polimer (TMPOL) hisseleri için sabah seansında devre kesici uygulanarak daima sürece orta verilip tek fiyattan buyruk toplanmaya başlandı.

Müellif: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %