Brisa’nın, 2021 yılı ilk çeyreğinde, FAVÖK büyüklüğü 2 katına çıkarak, 394 milyon TL’ye ulaştı

0 0
Read Time:1 Minute, 57 Second

Brisa’nın, 2021 yılı birinci çeyreğinde, FAVÖK büyüklüğü 2 katına çıkarak, 394 milyon TL’ye ulaştı

Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation iştiraki Türkiye lastik dalı başkanı Brisa 2021’in birinci çeyreğinde yurtiçi ve milletlerarası pazarlarda güçlü bir performans sergiledi.

Brisa’nın FAVÖK büyüklüğü geçen yılın birebir periyoduna nazaran 2 katına çıkarken, ciroda ise 47 artış gerçekleştirdi. Şirketin FAVÖK büyüklüğü 394 milyon TL’ye ulaştı. Bu başarılı sonuçta, istikrarlı işletme sermayesi idaresi, başarılı kanal ve eser portföyü idaresi tesirli oldu.

Brisa’nın yılın birinci çeyreğindeki ihracatı, tonaj bazında, geçen yılın birebir periyoduna nazaran 36 arttı. Bunun yanı sıra 14 ülkede de pazar hissesi artışı gerçekleştirdi.

Bridgestone ve Lassa ana markalarıyla Türkiye lastik pazarı başkanı Brisa, 1 Ocak-31 Mart 2021 devrine ilişkin finansal sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Güçlü performans sergileyen Brisa, yılın birinci çeyreğinde, geçen yılın birebir devrine nazaran FAVÖK büyüklüğünü 2 katına çıkardı. Şirketin toplam cirosu, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran 47 artışla 1,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Şirketin FAVÖK büyüklüğü 394 milyon TL’ye ulaştı. Net karı ise geçen yılın birebir devrine nazaran 3,7 katına çıkarak 282 milyon TL oldu. Tıpkı periyotta, ihracatı tonaj bazında 36, ihracat satış gelirleri ise dolar bazında 31 artış gösterdi.

Şirketin güçlü performansında, istikrarlı işletme sermayesi idaresi, başarılı kanal ve eser portföyü idaresi tesirli oldu. İşletme sermayesi evre suratı, 2021 birinci çeyreğinde 18 düzeyine ulaştı.

Brisa’nın 2021 birinci çeyrek performansını pahalandıran Brisa CEO’su Haluk Kürkçü; “Hala devam eden pandemi şartlarında, çalışanlarımız ve tüm paydaşlarımızın sıhhatini ve güvenliğini önceliğimize alarak operasyonlarımıza devam ediyoruz. Global ve lokal pazardaki şiddetli şartlar altında, stratejik önceliklerimize odaklanarak yılın birinci çeyreğinde istikrarlı büyümemizi devam ettirdik. İzmit ve Aksaray’daki fabrikalarımız, yerli üretim ve ARGE gücümüz, 3000’e yakın çalışanımız ve güçlü bayi ağımız ile bedel oluşturmaya odaklanıyoruz. Yurtiçi pazarlarda, müşterilerimizin değişen gereksinimlerine, taşınabilir ve yerinde hizmetlerle cevap vererek yarar sağlıyoruz. Süratli bakım ve servis zincirlerimiz Otopratik ve Propratik mağaza ağımızı güçlendirme yatırımlarına devam ediyoruz. Bu periyotta yurtdışı pazarlarda da çalışmalarımıza ivme kazandırdık. Lassa markamız ile Orta Doğu, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Batı Avrupa bölgelerinden toplam 14 ülkede Pazar hissesi artışı gerçekleştirdik. Küresel araç üreticilerine özgün ekipman eser tedariği çalışmalarımızı güçlendirecek ARGE çalışmalarımızı hızlandırdık. Tüm bunları yaparken, ekonomik, toplumsal ve yönetişim manasında sorumluluklarımızı yerine getirmek bu devirde en büyük önceliğimiz. Şirketimizde bu muvaffakiyetleri mümkün kılan çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %