Bu illerde evi ve arsası olanlar yaşadı! Fiyatlar alıp başını gitti

0 0
Read Time:1 Minute, 50 Second

Pandemi ile birlikte tüketicilerin gayrimenkul tercihi değişti. Ofis tarafında daha küçük metrekareye sahip az katlı ofisler tercih edilirken, konut tarafında ise balkonlu ve müstakil konutlar öne çıktı. Kalabalık bölgelerde konut yatırımı yerine arsa alarak kendisine konut yaptırmak isteyenlerin sayısının artması ile arsa ve arazi fiyatları da yükseldi. Pandemi süreciyle bir arada kalabalık bölgelerde konut yatırımı yapmak yerine arsa alarak konut yaptıran kişi sayısı arttı. Artan talep arsa ve arazi fiyatlarını da etkiledi. Yeni jenerasyon gayrimenkul değerleme ve lokasyon tahlili platformu datalarına nazaran Türkiye genelinde son 1 yılda konut imarlı arsa fiyatları yüzde 37, arazi fiyatları ise yüzde 24 artış gösterdi; ortalama arsa metrekare fiyatı 701 TL, arazi metrekare fiyatı ise 51 TL oldu.

BEDEL DEĞİŞİMİNDE YERDE BAŞKAN ANKARA, TOPRAKTA İSE İZMİR OLDU

3 büyük kentteki arsa ve arazi fiyatlarındaki paha değişiminde yerde önder Ankara, yerde ise İzmir oldu. Ankara’da yıllık bedel değişimi yerde yüzde 35, toprakta yüzde 11; ortalama metrekare fiyatı emlak için 414 TL, yerler için 42 TL. İzmir’de yıllık paha değişimi yerde yüzde 29, yerde yüzde 24; ortalama metrekare fiyatı emlak için 1.053 TL, topraklar için 82 TL oldu. İstanbul’da ise yıllık kıymet değişimi yerde yüzde 19 toprakta yüzde 2; ortalama metrekare fiyatı yerler için 1.572 TL, yerler için 150 TL oldu.

YAZLIK BÖLGELERDE EN FAZLA ARTIŞ ANTALYA’DA

Öte yandan pandemi ile birlikte uzaktan çalışmanın yaygınlaşması ile yazlık bölgelerde daha fazla vakit geçirilmeye başlandı. Endeksa’nın tahliline nazaran yazlık bölgelerdeki arsa ve topraklardaki bedel artışı Türkiye ortalamasını katladı. En fazla artış Antalya’da yaşanırken, Antalya’da arsa fiyatlarında yıllık bedel artışı yüzde 59, arazi fiyatlarında yüzde 35 düzeyinde; yerlerin ortalama metrekare fiyatı 796 TL, yerlerin metrekare fiyatı 65 TL oldu.

MUĞLA’DA SON 1 YILDA ARSA FİYATLARI YÜZDE 53, ARSA FİYATLARI YÜZDE 29 ARTTI

Antalya’dan sonra en fazla artış ise Muğla’da yaşanırken, Muğla’da son 1 yılda arsa fiyatları yüzde 53, arazi fiyatları yüzde 29 artış gösterdi. Muğla’da emlakın ortalama metrekare satış fiyatı 886 TL, yerlerin ortalama metrekare satış fiyatı 67 TL oldu.

Pandemi ile birlikte en fazla talep gören bölgelerden bir tanesi de Aydın. Endeksa’nın bilgilerine nazaran, Aydın’da son 1 yılda arsa fiyatları yüzde 49, arazi fiyatları yüzde 29 artış gösterdi. Aydın’da emlakın ortalama metrekare satış fiyatı 757 TL, yerlerin ortalama metrekare satış fiyatı 45 TL oldu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %