Çeklerin İbraz Süresi Değil Takip Süresi Ertelenmeli!

0 0
Read Time:1 Minute, 54 Second

30 Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan kanun değişikliği ile Mayıs sonuna kadar vadesi olan çeklerin ibraz müddetinin ertelenmesinin imalat sanayine tesirlerini pahalandıran Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) İdare Şurası Lideri Selçuk Gülsün: “Sektörümüz başta olmak üzere tüm imalat sanayi kollarında artan hammadde fiyatları işletme sermayesi muhtaçlığını arttırmışken, işletmelerin nakit akışını daha da bozacak böylesi bir adım endüstride çarkların durması manasına gelecektir” dedi.

Düzenleme ile çek ibrazı ertelenirken işletmelerin bankalara olan kredi ödemelerine yönelik hiçbir tahlil geliştirilmemiş olduğunun altını çizen Selçuk Gülsün, “Unutulmaması gereken bir öbür değerli nokta ise ülkemizde imalat endüstrinin kullandığı hammaddenin büyük bir kısmının ithalata dayalı olduğudur. Plastik dalı üzere birtakım üretim kısımlarında ithal hammaddenin toplam tüketim içerisinde hissesi 85’e kadar çıkmaktadır. Ne bu eserlerin ticaretini yapan tüccarların, ne ithalatı direkt kendisi yapan sanayicilerimizin yurtdışında yerleşik üreticilere olan ödemelerini bekletme bahtı yokken alacaklarının ertelenmesi akıl alır bir yaklaşım değildir. Devletimizin bu güç günlerde çekini ödemekte zahmet çeken sanayicimizi ve esnafımızı desteklemesi toplumsal devlet yaklaşımının bir gereği olmakla birlikte bu takviye devletin kendi kaynakları ile sağlanmalıdır” dedi.

İbraz Değil Karşılıksız Çeklerin Takibi Ertelenmeli

Ülkemiz ticaretinde vadeli ödemenin çok yaygın olduğunu belirten Gülsün: “En yaygın olarak kullanılan vadeli ödeme aracı ise çek olarak karşımıza çıkmakta. İşletmeler finansal nakit akışlarını planlarken bu çeklerin vadesinde ödeneceğini öngörerek planlama yapıyor. Kelam konusu düzenleme ile 1 ay mühletince tüm çeklerin ibraz mühletinin ertelenmesi ise işletmelerin finansal yapısının büsbütün çökmesi manasına gelecektir. Bu sebeple kelam konusu düzenlemede süratle bir değişikliğe gidilerek çeklerin ibraz müddetinin değil karşılıksız çıkan çeklerin takip müddetinin ertelenmesi gerekmektedir. Bu sayede endüstrimizde ve ticaretimizde finansal yapı bozulmayacaktır. Aksi durumda bir domino tesiri ile tüm imalat endüstrinin kilitlenmesi ile karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

Harika Fırtınaya Yer Hazırlanmış

Kelamlarına devam eden Selçuk Gülsün, “Pandeminin tedarik zincirini bozması ve global hammadde sağlayıcılarının zorlayan sebep ilan ederek üretimi kısması sonucunda girdi maliyetlerinin tarihi tepelerde gerçekleştiği böylesi bir periyotta işletmelerin nakit akışını bozacak olan bu düzenleme adeta harika fırtınaya taban hazırlamaktadır. Ülkemizde işletmelerimizin sermaye yetersizliği bilinen bir gerçektir. Bu sebeple birçok işletme geniş ticari alacaklar ile hayatını sürdürmektedir. Bu ticari alacakların akışını 1 ay üzere uzun bir müddet boyunca erteleyecek bu düzenleme işletmeleri toparlanması sıkıntı bir krize itmektedir. Her vakit söylediğimiz üzere bu üzere düzenlemeler daha hazırlanma evresindeyken sivil toplum kuruluşları ve özel dal ile istişarelerde bulunulması büyük kıymet arz etmektedir” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %