Çin, COVID-19 girişini engellemek için Everest’in zirvesine sınır çizgisi çekecek

0 0
Read Time:1 Minute, 17 Second

Çin, COVID-19’un Nepal’den gelen dağcılar tarafından her türlü bulaştırılma riskini önlemek hedefiyle, iki ülke ortasına Everest’in zirvesinden geçen bir hudut çizgisi çekecek. Salgından 2019 sonlarında sert biçimde etkilenmiş birinci ülke ve salgını 2020 birinci baharından itibaren büyük ölçüde dizginlemiş bir ülke olarak Çin, koronavirüsün dışarıdan bulaşma yoluyla geri dönmesinden çok çekiniyor ve bu riskten her türlü tedbirle kaçınıyor.

Hudutlarının Mart 2020’den bu yana kapalı olmasına rağmen Çin, bu defa de Nepal ile paylaştığı dünyanın 8 bin 848 metrelik karlı tepesini sıkı biçimde denetleyip bu ülkeden muhtemel virüs sızmalarını engellemeye çalışıyor.

Yetkili rehberler, bundan bu türlü dağcılara, tepeye, Çin tarafından (kuzeyden) tırmanma müsaadesi vermeden evvel tam tepeye bir tıp “öte tarafa geçmeyiniz” çizgisi yerleştirecek. Kelam konusu açıklama, resmi haber ajansının bildirdiğine nazaran, Çin Özerk Bölgesi Tibet’in Dağcılık Birliği Lideri tarafından düzenlenen basın konferansında açıklandı. Haber ajansı bu sürecin, tıpkı anda lakin birkaç dağcının durabildiği tepede somut olarak nasıl gerçekleştirileceği konusunda detay vermedi.

Nepal Dağcılık Birliği ise bu alanda bilgi sahibi olmadığını belirterek, bir tek tepe bulunduğunu ve bu noktadan iki ülkeyi ayıran bir hudut çizgisinin nasıl geçirilebileceğini bilmediğini söyledi. Fakat Çinliler, doruğa güney yamacından tırmananlarla Çinli dağcıların temasını kesmek için en katı epidemik tedbirlerin alınacağını açıkladılar.

Kelam konusu tedbirleri hakçı münasebeti, daha dönemin başında Nepal tarafındaki 5 bin 364 metre yükseklikteki kamptan, Kovid-19 taşıdığı saptanan 30’dan fazla dağcının tahliye edilmiş olması. Hindistan’ın komşusu olup ikinci dalga salgının ağır biçimde vurduğu Nepal’in 2020 dönemini yitirdikten sonra bu yıl için beslediği dağ turizmine ait canlanma umutları da bu suretle darbe yiyecek üzere görünüyor.

Çin Milletlerarası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %