Çocuklarda Yaz Alerjisini Tetikleyen 8 Hata

0 0
Read Time:3 Minute, 24 Second

Polenler, çayır ve çimenler, güneş, akarlar, böcekler, besinler… Alerji denildiğinde her ne kadar aklımıza bahar ayları gelse de, aslında yaz mevsiminde de pek çok faktör alerjileri tetikleyebiliyor. Tüm yaş kümelerinde yaygın bir sıhhat sorunu olan alerji, çocukluk çağında daha sık görülüyor. O denli ki ülkemizde her 3 çocuktan birine ‘alerji’ tanısı konuyor. İlkbahar ve yaz aylarında en sık görülen alerjik etken ise ‘polenler’ oluyor. İlkbahar periyodunda temel olarak ağaç polenleri, yaz periyodunda çayır- çimen polenleri ve yaz sonu ile sonbahar periyodunda de yabani ot polenleri sorumlu oluyor. Ayrıyeten her üç devirde de mantarlar, böcekler, güneş ışınları ve birtakım besinler çocuklarda kıymetli alerji sebeplerini oluşturuyor. Çocukları alerjik hastalıklardan muhafazanın temel prensibi ise onları sorumlu alerjenlerden uzak tutmak. Acıbadem International Hastanesi Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya, ebeveynlerin yaz alerjisini tetikleyen yanlışlardan kaçınmalarının son derece kıymetli olduğuna işaret ederek, ”Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yaz aylarındagüzel havalara aldanıp tedavilerin aksatılmaması olmalı. Ebeveynlerin acil durumda kullanılacak olan ilaçları kesinlikle yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Çünkü bilhassa astım ve alerjik nezleli çocuklarda, örneğin ağır polenle müsabaka sonrasında kriz biçiminde belirtiler ortaya çıkabiliyor” diyor. Acıbadem International Hastanesi Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya, çocuklarda yaz alerjilerini tetikleyen 8 kusurlu alışkanlığı anlattı; değerli teklifler ve ihtarlarda bulundu.

  • Kapı ve pencereleri açık tutmak

Sabahları 05:00-10:00 saatleri ortasında meskenin kapı ve pencereleri ile seyahat sırasında otomobilin camlarını açık tutmak, çocuğu bu saatlerde uzun vadeli dışarıya çıkarmak, açık havada ağır polen olduğu için polene maruziyeti artırıyor. Bu saatlerde konutunuzun kapı ve pencerelerini açmayın, mümkünse çocuğunuzu sokağa çıkarmayın. Çocuğunuzla dışarıya çıkmanız gerekiyorsa maske, gözlük ve şapka kullanmayı ihmal etmeyin. Otomobilin camlarını da kapalı tutun ve polen filtresini çalıştırmayı alışkanlık edinin.

  • Çamaşırları açık havada kurutmak

Polenlerin ağır olduğu saatlerde çocuğun çamaşırlarını açık havada kurutmak da yapılan değerli yanılgılardan biri. Bunun nedeni ise polenlerin çamaşırlara yapışarak alerjik tepkiler oluşturabilmeleri. Çamaşırlarınızı polenlerin ağır olduğu saatlerde konutta kurutmaya ihtimam gösterin.

  • El, yüz ve gözleri yıkamamak

Gün bitiminde ellerin, yüzün, gözlerin ve burnun yıkanmaması, birebir elbiselerin giyilmeye devam edilmesi de polenlerin bedende uzun mühlet kalmalarına neden olabiliyor. Çocuğunuzun mümkünse her gün banyo yapmasını sağlayın ve elbiselerini değiştirin.

  • Yağmurdan çabucak sonra dışarıya çıkarmak

Yağmurdan çabucak sonra çocuğu açık havaya çıkarmamak gerekiyor. Çünkü, yağmur sırasında havada polen sayısı azalsa da sonrasında sayısı apansız yükselebiliyor. Bu nedenle çocuğunuzu mümkünse yağmurdan bir saat sonra dışarıya çıkarın. Ayrıyeten ağır bir halde polenlere maruz kalmasına yol açacağı için yaz aylarında çocuğunuzun yanında çimleri biçmekten kaçının.

  • Bu saatlerde güneş altında kalmak

Güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 10:00-16:00 saatleri ortasında çocuğun dışarıda olması güneş alerjisine sebebiyet verebiliyor. Hasebiyle bu saatlerde mümkünse dışarıya çıkarmayın, mecbursanız bedenini kapatan ince ve uzun kollu kıyafetler giydirin. Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya, “Çocukların güneş ışınlarını kısa bir müddet almaları fayda sağladığı için cildine güneş gözetici eseri güneşe çıktıktan 15-30 dakika sonra uygulayın. Süreci her 3 saatte bir tekrarlayın. Deniz yahut havuza girdiğinizde bu süreyi dikkate almadan, eseri çocuğunuzun cildine tekrar yedirin” diyor.

  • Renkli, çiçekli kıyafetler giydirmek

Çocuklarda böcek alerjileri bilhassa yaz mevsiminde hayli sık rastlanan bir durum. “Böcekler ortasında da en sık arılar, sivrisinekler ve karıncalar alerjiye neden oluyorlar” ihtarında bulunan Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya, tekliflerini şöyle sıralıyor: “Arı ve başka böcekleri çekebileceği için çocuğunuza açık havada kısa kollu ve kısa paçalı kıyafetler giydirmeyin. Arıların ilgilerini çekebilecek pembe, sarı ile kırmızı üzere çiçekleri andıran renkte ve çiçekli kıyafetlerden de kaçının. Dikkat etmeniz gereken bir öteki nokta ise kokular olmalı. Çocuğunuza çiçek kokusu yayabilecek krem yahut kolonya sürmeyin. Bu yanılgılar böceklere hassas çocuklarda öldürücü olabilecek anafilaksi tepkilerine yol açabiliyor”

  • Polen durumunu dikkate almamak

Seyahat sırasında gidilecek yerin polen durumunun öğrenilmemesi de yeniden kaçınılması gereken kıymetli kusurlardan. Her coğrafik bölgenin kendine has bitki çeşitliliği ve polen dağılımının olduğunu unutmayın ve bu nedenle seyahat ederken kesinlikle polen durumunu dikkate alın.

  • Emin olunmayan besinleri tüketmek

Yaz aylarında çocukların hassas oldukları besinlerden korunmaları daha güç oluyor. Bilhassa, süt ve yumurta hassaslığı olan çocuklarda dondurma üzere besinlerin tüketilmesi ve otellerde besinlerin birbirine karışması çok sık görülen bir durum. Hasebiyle çocuğunuz bilhassa besin anafilaksisi (ağır alerjik reaksiyon) geçirdiyse yemeklerini kesinlikle siz hazırlayın ve emin olmadığınız yiyecekleri ona vermeyin.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %