Dolar/TL 5 ayın en yükseğinde

0 0
Read Time:58 Second

Investing.com – Haftaya yükselişle başlayan USD/TRY kuru 15,40 düzeyine çıktı. Aralık ayındaki rekor sonrası müdahalelerle 13,50 – 13,80 aralığında sakin bir seyir izleyen kur, Rusya – Ukrayna savaşının yarattığı global risk nedeniyle Mart ayında 14,80’e çıktı. Mart sonrası fiyatlamada bu düzey yakınında oynaklık azaldı ve kur gerek iç gerekse dış gelişmelere reaksiyon vermedi.

Fed başta olmak üzere merkez bankalarının yüksek enflasyon nedeniyle daha agresif bir para siyaseti yürütmesi gelişen ülke paralarının birçoklarında bu yıl düşüş yarattı. Ama bu düşüş enflasyon, uygulanan para siyaseti ve başka ekonomik göstergelere bağlı değişkenlik gösterirken TL, yılın birinci 5 ayında %14 kayıpla en çok düşen para üniteleri ortasında yer alıyor.

Hafta başında 15,0 eşiğinin aşılmasıyla yükselişini hızlandıran dolar kurunda 15,65 düzeyi en yakın direnç olarak görülüyor.

Bugün yurt içinde değerli data bulunmazken ABD’den gelecek enflasyon verisi piyasaların takip ettiği en kıymetli veri olarak öne çıkıyor. TSİ 15.30’da açıklanacak enflasyonun %8,5’ten %8,1’e gerilemesi bekleniyor. Enflasyonda yaşanacak düşüş Fed’in yılın kalanında daha agresif davranmaktansa daha denetimli ilerlemesi için birinci sinyal olacaktır. Bu nedenle bilginin dolar, altın ve pariteyle birlikte fiyatlar üzerinde oynaklık yaratması bekleniyor.

Müellif: Necdet Erginsoy

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %