Dolar/TL 8,20 civarında baskı altında: Enflasyon verileri ve emekli amirallerin bildirisine ilişkin gelişmeler izleniyor

0 0
Read Time:3 Minute, 17 Second

ANKARA, 5 Nisan (Reuters) – Dolar/TL global piyasaların Paskalya nedeniyle kısmen tatile devam edeceği bugün 8,20 civarında baskı altında güne başlarken; iç piyasada Mart ayı enflasyon bilgileri ve siyasi gündem takip edilecek.

Deniz Kuvvetleri’nden amiral rütbesinden emekli 104 subay, hafta sonunda yayımladıkları bildiride Montrö muahedesinin tartışmaya açılmasının telaş yarattığını beyan etmelerinin akabinde bu sabah 10 amiral gözaltına alındı. Cumhurbaşkanlığı açıklamayı askeri darbe çağrışımı yapmakla suçlarken, bu kapsamda bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştireceği kıymetlendirme ve MYK toplantıları izleniyor. 16 iştirakçiyle gerçekleştirdiği ankete nazaran, bugün açıklanacak Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) aylık olarak %1.04 artış göstermesi, yıllık bazda ise %16.11 düzeyine yükselmesi bekleniyor. Mart ayı için yıllık enflasyon varsayımları %15.92 ile %16.97 bandında, aylık enflasyon varsayımları ise %0.83 ile %1.75 aralığında yer alıyor. enflasyonun yeni bir kur tesiri olmadığı senaryoda Nisan’da tepeyi göreceğini öngörüyordu. Lakin bu beklentiler TCMB’de lider değişimiyle birlikte kur şoku oluşması nedeniyle önümüzdeki günlerde yine revize edilecek görünüyor. Bu kapsamda bugünkü enflasyon verisi ve haftanın son günündeki beklenti anketi yakından takip edilecek. TCMB telaffuzlarından piyasaların bu ay bir faiz indirimi yapılmayacağını varsayım ettiği 15 Nisan faiz kararı toplantısı ve ay sonundaki enflasyon raporu da izlenecek başka gelişmeler ortasında öne çıkıyor.

Naci Ağbal başkanlığındaki TCMB, siyaset faizini beş aydan kısa bir müddette 875 baz puan artırması liranın kıymet kazanmasına sebep olmuştu. Bankacılara nazaran siyaset faizinin %19 düzeyinde bulunması TL için hala değerli bir dayanak oluşturmaya devam ediyor.

Fakat Erdoğan’ın aniden Ağbal’ı vazifeden alarak, yerine kendi üzere yüksek faizin yüksek enflasyona sebep olduğu görüşüne katılan Şahap Kavcıoğlu’nu ataması, piyasalarda faizlerin erken indirileceği ve kapalı sıkılaştırma üzere alışılagelmedik formüllere dönüleceği kaygılarını artırarak Türkiye’yi yeni bir kur krizinin eşiğine getirdi.

Kavcıoğlu’nun geçen hafta sıkı para siyasetine bağlı kalacağını taahhüt etmesi ve ABD Hazine tahvil faizlerindeki gerileme Cuma günü kur 8 düzeyinin altına kadar geriledi. Lakin dolar/TL bu düzeylerde kalamadı. Bu düşüşte yabancı yatırımcının tatil nedeniyle durum kapamaları hacim düşüşleri ile birlikte yurtiçi yatırımcıların süreçlerde tartı kazanması tesirli oldu. Hem yurtiçi haber akışı, hem de ABD tahvillerinin tekrar yükselişe geçmesi sonrası dolar/TL güne 8.2 civarında başladı.

Dolar/TL saat 08.56’da 8.1550/8.1900 düzeyindeydi. Euro/TL 9.5809/9.6233, sepet bazında TL 8.8682/8.9066 seviyesindeydi.

Şubat ayında 300’ün altına kadar geriledikten sonra TCMB liderinin misyondan alınmasıyla geçen hafta 500 baz puana yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık CDS‘i bu sabah birebir saatte 451/457 düzeyinde. TRGV5YUSAC=MG

EM’ler Daha Çok Satış Baskısı Altında Kalabilir

Global pay senedi piyasaları, ABD’de tarım dışı istihdamki artışın akabinde bir buçuk ayın en yüksek düzeyine çıkarken ABD tahvilleri Fed’in faizleri beklentilerden daha erken yükseltebileceği kaygılarıyla baskı altında kaldı.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü yayınladığı datalara nazaran ABD’de Mart ayında tarım dışı istihdam 916,000 ile geçen yıl Ağustos’tan bu yana en yüksek artışı gösterdi. Bir evvelki ay 379,000 olarak açıklanan istihdam artışı da 468,000 düzeyine revize edildi.

Tam istihdama geri dönme mümkünlüğü, Fed’in 2023’e kadar faizleri sabit tutma kelamına sadık kalıp kalamayacağına dair soru işaretleri yaratıyor. Piyasalarda kuşkular varken, Fed’in federal fon vadeli kontratları FFZ2 , FFF3 gelecek yılın sonuna kadar bir faiz artırımı fiyatlıyor.

Bankacılar ABD faizlerindeki artışın TL üzere gelişmekte olan ülke piyasalarında da kıymetli bir satış baskı yaratabileceği konusunda hemfikir.

Dolar, ABD iktisadının toparlanması ve Hazine tahvil getirilerindeki artışın tesiriyle en önemli para üniteleri karşısında Ocak-Mart aylarında yaklaşık üç yılın en âlâ çeyreklik performansını kaydetti.

Analistler, yatırımcıların global iktisadın salgın hastalıktan toparlanacağını fiyatlamaya devam edeceğini ve doların kazanımlarını artıracağını iddia ediyorlar.

Piyasalarda ABD ve AB ile münasebetler de yakından takip edilmeye devam ediliyor.

Bu hafta takip edilecek bir öbür gelişme ise şu anda %20 olan kurumlar vergisi oranının 2021 yılı kurum karları için %25, 2022 yılı kurum yararları için ise %23 oranında uygulanmasını içeren kanun teklifi olacak. Ekonomistlerin hesaplamalarına nazaran teklif bütçede yaklaşık 105 milyar TL fiyatındaki kurumlar vergisinde 25-26 milyar TL civarında artışa neden olacak. Ekonomistler 2021 yılının başlamış olması nedeniyle net tesirin kanun teklifinin TBMM’den geçerek yasalaşması ile birlikte uygulamanın netleşmesiyle ortaya çıkacağına da dikkat çekiyorlar.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %