Dolar/TL 8,30 civarında: Faizleri sabit tutan TCMB’nin mesajları, ilk faiz indiriminin zamanlamasına yönelik farklı algılamalara yol açtı

0 0
Read Time:2 Minute, 45 Second

ANKARA, 7 Mayıs (Reuters) – Dolar/TL geçen haftaki sert dalgalanma sonrası bu hafta 8,30 etrafında daha yatay bir seyir izlemeyi sürdürürken haftanın en değerli gündemi olarak takip edilen Merkez Bankasının (TCMB) faizleri sabit tuttuğu faiz kararı piyasada birinci indirimin zamanlamasına yönelik birbirine zıt istikamete algılamalar yarattı.

TCMB Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığındaki ikinci Para Siyaseti Heyeti (PPK) toplantısında siyaset faizini %19’da sabit tutarken enflasyonda bariz düşüş sağlanana kadar para siyasetindeki mevcut duruşun sürdürüleceğini belirtti.

TCMB’nin bir evvelki söylemi “Kurul, siyaset faizini sabit tutarak sıkı nakdî duruşun korunmasına karar vermiştir.” biçiminde idi.

Kimi ekonomistler PPK metin değişikliğini faiz indirim devrinin yakın olduğu yorumunu yaptı. Fakat bu yorumun karşıtını düşünen ve faiz indirimlerinin beklendiği kadar erken başlamayacağı halinde yorumlayan ekonomistler de bulunuyor.

Kararın açıklandığı sırada TL’de hafif kıymet kazanma ve daha sonrasında da TL’nin bariz bedel kaybetmemesi piyasanın TCMB’nin dünkü kararı ve açıklamaları ile ilgili negatif bir algısı olmadığına işaret etti.

PPK değişikliğine enflasyon raporunda ilan edilen yeni patika vurgusunun eklendiğine ve bu raporda enflasyonun yılın son aylarında besbelli düşüşün görüldüğüne dikkat çeken birtakım ekonomistler bu değişikliğin faiz indiriminin yılın sonuna yanlışsız ötelendiği bildirisi olarak algıladılar.

Bu görüşün tam bilakis birtakım ekonomistler ise değişikliklerin Haziran kadar yakın bir tarihte faiz indirimi yapılmasına yönelik hazırlık izlenimi yarattığını söylediler.

JPMorgan (NYSE:JPM) yayımladığı raporda TCMB’nin aylık olarak enflasyon kestirimlerini yayımlanmamasına rağmen buna yönelik bir grafik yayımladığına dikkat çekerek, “Nisan enflasyon raporu enflasyonun Ekim ayına kadar %16-17 patikasında ilerledikten sonra Kasım ayında %14 ve yıl sonuna %12,2’ye düştüğüne işaret ediyor. Münasebetiyle enflasyonda bariz düşüş yılın son iki ayında yaşanıyor.” görüşüne yer verdi.

TCMB’nin karar sonrasında yaptığı açıklamanın kuruluşun enflasyon risklerinin farkında olduğunu net biçimde gösterdiğini söz eden JPMorgan, bu yönlendirme ile TCMB’nin gelecek devirde erken faiz indirim adımı atması riskini azalttığını kaydetti.

Oyak Yatırım bilgi sonrası notunda PPK metnindeki değişimlerin sıkı para siyasetinin Haziran kadar erken bir tarihte ortadan kalkabileceğine işaret ettiğini belirtmişti.

Dolar/TL’de geçen hafta başında ABD ilgilerine ait tasalarla yaşanan 8,50 üzerindeki tarihi rekora hakikat yükseliş yerini 8,30 etrafında daha hudutlu dalgalanan bir seyre bırakmış durumda.

Dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah saat 09.04’te 8,2700 / 8,2810 düzeyinde. Euro/TL tıpkı saatte 9,9736 / 9,9877, sepet bazında TL 9,1218 / 9,1344 seviyesindeydi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TCMB telaffuzları açıkçası baş karıştırdı. Aslında yapılmak istenen enflasyon riskini vurgulamaksa bunun için farklı telaffuzlar tercih edilebilirdi. Gerçekten piyasada bir an evvel faiz indirimi olacak algısını sildiklerini söyleyemem. Fakat çoğunlukta olmasa da birtakım raporlar dünkü değişikliklerin bankanın faiz indirimlerini bir kaç ay daha ötelediğini düşünüyor. Ben de misal formda TCMB’nin faiz indirimlerini için şimdi erken bildirisi verdiğini düşünüyorum. Lakin inanç ögesi değerli. Şayet verilen ileti bir kaç ay daha faiz indirimi olmayacak ise bu TL açısından müspet.” dedi.

Global Piyasalar

Dünya genelindeki pay senedi piyasaları emtia fiyatlarındaki yükselişin de katkısıyla üç haftadır birinci kez haftanın tamamını kazanımla kapatmaya hazırlanırken, yatırımcılar bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisini takip edecekler.

Dolar, güçlü ekonomik toparlanma beklentilerini destekleyebilecek ve paylara, riskli para üniteleri ve emtiaya olan iştahı artırabilecek ABD tarımdışı istihdam verisi öncesinde baskı altında kaldı.

Dolar endeksi dün %0,4 düştükten sonra bu haftanın en düşük düzeyi olan 90,867’de seyretti.

ABD tarım dışı istihdam verisi TSİ 15.30’da açıklanacak. Ekonomistler ABD’de tarım dışı istihdamın Nisan ayında 978.000 artmasını bekliyor. İşsizlik oranının Mart’taki %6 düzeyinden %5,8’e düşmesi bekleniyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %