Dolar/TL 8,30 civarında: TCMB’nin %17 civarında zirve yapacağını söylediği Nisan ayı enflasyon verisi takip ediliyor

0 0
Read Time:3 Minute, 2 Second

ANKARA, 3 Mayıs (Reuters) – Dolar/TL geçen hafta her iki taraflı sert dalgalandıktan sonra haftayı tamamladığı 8.3 düzeyi etrafında güne başlarken bugün iç piyasada Merkez Bankası’nın %17’nin çabucak üzerinde tepe yapacağını belirttiği enflasyon dataları takip edilecek.

Merkez Bankası (TCMB) geçen hafta yıl sonu enflasyon kestirimini %9.4 düzeyinden %12.2’ye yükseltirken bu yükseliş piyasanın üst revize etmeye devam ettiği %14 beklentisinin altında kalmıştı.

Banka ayrıyeten bugün açıklanacak Nisan ayı bilgilerinin %17’nin üzerinde enflasyonun tepe yapmasını beklerken, piyasa bugün yıllık %17.3 beklediği enflasyonun Mayıs, tahminen Haziran’da da yükselişin sürdürebileceğini öngörüyor. Enflasyon bilgileri bugün saat 1000’da açıklanacak.

Reuters’ın 15 iştirakçiyle gerçekleştirdiği ankette Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Nisan’da aylık olarak %1.80 artması bekleniyor. bugün enflasyon bilgileri dışında saat 11.30’da Ticaret Bakanlığı öncü dış bilgileri ve 10.00’da PMI da takip edilecek. Bugün Hazine’nin 18 Ocak 2023 vadeli sabit kuponlu tahvili tekrar ihracı da takip edilecek.

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın da bugün TSİ 2120’de bir konuşma yapması beklenirken hafta boyunca öbür Fed yetkilileri de çeşitli açıklamalarda bulunacaklar. Bu hafta Avustralya, İngiltere ve Norveç merkez bankaları para siyasetlerine ait toplantılar gerçekleştirecekler.

ABD’de bu haftaki ağır data akışının ülke iktisadının güçlü bir toparlanma içerisinde olduğunu göstermesi bekleniyor. ABD ISM dataları ve Nisan ayı tarım dışı istihdam dataları yakından takip edilecek. İktisadın açılmayı sürdürmesi ve tüketicilerin koronavirüs yardım çeklerini harcaya geçmesiyle, Nisan ayında istihdamın 978,000 kişi arttığı iddia ediliyor.

Dolar/TL’de geçen hafta başında ABD bağlantılarına ait kaygılarla yaşanan 8.5 üzerindeki tarihi rekora gerçek yükseliş yerini haftanın son günlerinde hudutlu aşağı taraflı bir seyre bıraktı. ABD-Türkiye bağlantılarına yönelik telaşlar ve kurumsal döviz satışlarıyla geçen hafta 8.1840-8.4850 bandında sert dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL TRYTOM=D3 haftayı 8.3 civarında tamamladı. Kur sabah saat 08.51’de 8.2100/8.2400 düzeyinde.

Euro/TL bu hafta 10.2248’e kadar yükseldikten sonra bu sabah birebir saatte 9.9472/9.9844, sepet bazında TL 9.0786/9.1122 seviyesindeydi.

TCMB’de lider değişikliği kısa vadede faiz indirimleri beraberinde getireceği telaşlarıyla TL’de %10’un üzerinde kıymet kaybına neden olmuştu. Banka şimdi faiz indirimine gitmedi. Fakat şimdi indirim yapılmamış olsa da piyasalarda genel telaş bir an evvel faiz indirimi isteğinin devam edeceği tarafında.

Bu telaşlar yabancı yatırımcıların TL cinsi varlıklardan uzak durması ile sonuçlanıyor. Tahvil ve borsada yabancı hissesi sene başındaki sonlu yükselişe karşın tarihi düşük düzeylerde seyrederken birçok bankacı bu senaryoda ödemeler istikrarına ait bir riskin oluşmasından tasa ediyor.

Yabancılar nadiren TL için optimist bir varsayımda bulunuyor. Birçok yabancı bankanın dolar/TL beklentisi yıl sonuna yanlışsız paha kayıplarının belirginleşeceği senaryo içeriyor. Beklentiler ortasında dolar/TL için 9 hatta 10 düzeyine bedel kaybı bulunuyor.

Memleketler arası Finans Enstitüsü (IIF), dün Mart’tan beri “yatırımcı algısında görülen sert bozulma” nedeniyle dolar/TL “adil değer” kestirimini 7.50’den 9.50’ye çıkardı. piyasalarda dolar haftaya Cuma günkü kazanımlarını koruyarak girdi. Dikkatini bu hafta yapılacak olan merkez bankası toplantıları ve ABD iktisadına dair bilgilere çeviren yatırımcılar global enflasyon varsayımları hakkındaki ipuçlarına ve yetkililerin buna vereceği karşılıklara odaklandı.

Dolar endeksi =USD Cuma günkü yükselişin akabinde bugün 91.242 düzeyinde yatay seyretti. Endeks Nisan ayında global iktisadın toparlanacağı beklentisiyle iktisadı ihracata dayalı ülkelerin para ünitelerinin tırmanışa geçmesiyle %2 gerilemişti.

Periyot dönem lokal döviz satışları da piyasayı destekleyen bir öge oluşturuyor. Swap piyasasında Kasım 2020’den bugüne yaşanan 16.5 milyar dolara ulaştığı hesaplanan yabancı girişinin ise 5-6 milyar dolara gerilediği hesaplanıyor.

Kısa müddet evvel tek haftada 10 milyar dolar döviz satışı yapan lokallerin elinde hala 200 milyar doların üzerinde yabancı para ve altın cinsi mevduat bulunuyor. Bankacılar bu hafta kurumsal tarafta satışların ay sonu vergi ödemeleri kaynaklı olduğunu varsayım ediyorlar. TCMB arındırılmış bilgileri lokallerin 19-22 Nisan haftasında 770 milyon dolar TL’ye geçiş gösteriyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %