Dolar yaklaşık iki haftanın yükseğinde, İngiltere Bankası toplantısı bekleniyor

0 0
Read Time:2 Minute, 4 Second

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Perşembe günü dolar düşüş yaşayarak iki haftanın yükseği yakınında konsolide oldu. Yatırımcılar İngiltere Bankası’nın (BoE) siyaset kararı ile ABD’nin değerli iş raporunu bekliyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 91,213’a geriledi. Evvelki seansta 19 Nisan’dan beri birinci kere 91,436’yı gördü.

EUR/USD %0,1 artışla 1,2014 olurken USD/JPY %0,1 yükselerek 109,25’ten alıcılandı. Çin, iki ticaret ortağı ortasındaki son çekişmede ekonomik diyaloğu bitirdikten sonra AUD/USD %0,1 düşüşle 0,7742’e geriledi.

Geçen hafta Amerikan doları yükseldi. ABD’nin iktisat bilgileri, salgından süratli bir çıkışa işaret ederek siyasetçilerin sav ettiğinden daha yakın bir vakitte aksiyon alma konusunda Fed’in üzerindeki baskıyı artırdı.

Çarşamba günü yayınlanan ADP raporu, Nisan ayında özel bölümde yedi ayın en çok iş artışı olduğunu gösterdi. Bu sonuç, Perşembe günü yayınlanacak olan haftalık işsizlik müracaatları öncesinde beklentileri artırdı. Lakin daha da kıymetlisi, Cuma günü yayınlanacak olan aylık ABD iş raporu olacak ve varsayımlar, tarım dışı istihdamda bir milyondan fazla artış yaşandığı istikametinde.

Fed Lideri Jerome Powell şimdiye kadar ABD işgücü piyasasının, varlık alımlarını azaltmayı konuşmaya başlamak için gerekli olan noktanın hayli altında olduğunu öne sürdü. Ve Fed’in daha şahin üyelerinden biri olarak görülen Boston Fed Lideri Eric Rosengren, Çarşamba günkü bir röportajında enflasyondaki artışı yeniden küçümseyerek 2022’ye kadar sürmesinin mümkün olmadığını belirtti.

ING analistleri bir yazıda, “ABD’deki kimi düzgün bilgiler, Fed’in ultra güvercin duruşunu sürdürme yetisine dair kuşku uyandırıp doları destekleyebilir, bilhassa de düşük getirisi olanlara karşı” dedi.

Öte yandan GBP/USD %0,1 artışla 1,3910’a yükseldi. BoE Perşembe günü toplantı yapacak ve birden fazla ekonomist, merkez bankasının Para Siyaseti Komitesi’nin, faizleri ve tahvil alım gayelerini değiştirmesini beklemiyor.

Bununla birlikte merkez bankası, ülkedeki başarılı aşılamanın iktisatta makul bir tekrar açılış temposuna yol açması ile büyüme kestirimlerini kıymetli ölçüde yükseltebilir. Bu, bankanın bir sonraki atılımının para siyasetini sıkılaştırmak olacağı beklentilerini artırarak sterline dayanak olabilir.

Öteki yandan USD/TRY, merkez bankası toplantısı öncesinde %0,2 artışla 8,3252’ye yükseldi. Toplantıda gösterge faizinin %19’da değişmeden bırakılması bekleniyor.

Nisan ayında Türkiye’deki enflasyon, zayıf lira ve yükselen global güç fiyatlarının tesiriyle yedinci ayda da yükseldi ve yeni merkez bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu’na, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha düşük borçlanma maliyetleri isteği istikametinde hareket yapması için pek yer bırakmadı.

Brezilya reali ise merkez bankasının, enflasyonu denetim altına almak için ana faizi 75 bp artırması ile dört ayın yükseğini test ediyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %