Dr. Strange 2 güçlü bir açılış yapmasına rağmen Disney hissesi düşüş gösterdi

0 0
Read Time:1 Minute, 14 Second

Muharrir – Geoffrey Smith 

Investing.com – Walt Disney (NYSE:DIS) payları Pazartesi günü piyasa öncesinde düşüş yaşadı. Yeni sineması ‘Dr. Strange 2’ hafta sonu güçlü bir çıkış yapmış olsa da genel bir satış dalgasının geldiğine dair işaretler ortasında payın üstün performans göstermesine yardımcı olmadı.

Disney payı %2,1 bedel kaybetti. Yatırımcılar, artan faiz oranları ve kurumsal kâr marjları üzerindeki baskılarla ilgili kaygıları pek yatıştıramayan karışık bir istihdam raporunu tekrar kıymetlendirme fırsatı yakalarken piyasa açılışta düşüş yaşamaya hazırlanıyor.

Bu düşüş eğilimi, pandemi yüzünden ziyan gördüğü iki yılın akabinde Disney’in sinema işinin tam gaz geri döndüğüne dair işaretlere karşın gerçekleşiyor. ‘Dr. Strange 2’, hafta sonu Kuzey Amerika’daki sinemalarda 185 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etti ve 134 milyon dolarlık hasılat yapan Batman’in önüne geçerek yılın en güçlü çıkışını yaptı.

Dünya genelinde de 265 milyon dolarlık hasılatla birinci çıkış yaptığı hafta sonu toplam 450 milyon dolara ulaştı.

Comscore tarafından derlenen sayılar, öteki hiçbir sinemanın Kuzey Amerika’da 10 milyon dolardan fazla kazanmadığını gösterdi.

Disney’in sinema işi, salgın yüzünden yapım planlarının bozulduğu ve dünya genelinde sinema salonlarına kilit vurularak stüdyonun, gişe rekorları kıran sinema yapımının astronomik maliyetlerini karşılamasını imkânsız hale getirdiği iki yıl boyunca büyük bir çaba içindeydi. Tema parkları ve gemi seyahati kısımları de ziyan görürken temel çıkar üniteleri olarak geriye TV ve yayın hizmetleri kaldı.

Gişe rekorları kıran sinema dönemine güçlü bir başlangıç ve şirketin tema parkları üzerindeki salgın kısıtlamalarının kaldırılması, çok şişirilmiş yayın işine yönelik piyasa hissiyatının zayıfladığı bir vakitte cümbüş devinin daha olağan faaliyet şartlarına döndüğünü gösteriyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %