Geniş para arzına en büyük katkıyı vadeli mevduatlar sağlıyor

0 0
Read Time:1 Minute, 11 Second

Investing.com –  Merkez Bankası ve başka bankaların para, mevduat ve başka mali yükümlülüklerini, bu kurumlar tarafından verilen kredileri ve yurt dışı ile olan durumlarını gösteren Aylık Para ve Banka İstatistikleri verisine nazaran;

Geniş para arzı M3, Şubat devrinde yıllık %28,2 büyümenin akabinde Mart periyodunda yıllık %29,5 büyüdü. En dar para tarifi olan M1’in yıllık büyüme oranı ise bir evvelki ay %50,6 olarak gerçekleşirken Mart ayında %45,8’e düştü.

Nakdî kesim tarafından verilen kredilerin yıllık artış suratı, hanehalkı için Şubat ayında %35,3 iken Mart ayında %35,5 oldu. Finansal olmayan kuruluşlara verilen krediler ise Şubat’ta bir evvelki yıla nazaran %30,6 artarken, Mart periyodunda bir evvelki yıla nazaran %30,5 arttı.

Geniş para arzı bileşenlerinin para arzındaki yıllık büyümeye katkısı incelendiğinde; vadeli mevduatlar para arzına en büyük katkıyı sağlayan kalem olurken bunu vadesiz mevduatlar izledi.

Mart ayında geniş para arzı M3’de gözlenen yıllık %29,5 oranındaki büyümede %18,5 ile vadeli mevduatlardaki artış tesirli oldu, bunu %8,8 ile vadesiz mevduatlar izlemiş ve başka kalemlerin katkısı hudutlu seviyede kaldı.

M3’teki büyümenin karşılık kalemlerine yansıması; %30,1’i özel bölümden, %6,4’ü genel idareden, %1’i banka dışı finansal kuruluşlardan ve %1’i net dış varlıklardan alacaklarda artış halinde oldu. Öbür taraftan öteki kalemler (net) %9 oranında azalış olarak katkı yaptı.

*Hesaplamada M1: Nakit+ hesaplar, M2: M1+vadeli hesaplar, M3: M2+repo, fon ve menkul değerleri kapsar.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %