Greenpeace’ten Bitcoin (BTC) mesajı

0 0
Read Time:2 Minute, 10 Second

İngiltere merkezli bir finans mecmuası olan Financial Times mecmuasında yayınlanan bir habere nazaran dünyanın en tanınan çevreci tertibi olan Greenpeace’in Amerika kolu, Bitcoin’in (BTC) etrafa verdiği ziyanların artmasından duyduğu kaygı nedeni ile bu kripto para ünitesi ile bağış almayı durdurdu.

Dergiye konuşan Greenpeace Amerika sözcüsü Bitcoin’in (BTC) her geçen gün daha fazla güç tüketimine muhtaçlık duymasının kaygı verici olduğunu belirtti:

BitPay ile Bitcoin Bağışları 2014 Yılında Başlamıştı

Greenpeace Amerika şubesi çevreci etkinliklerini düzenlemek için dünyanın her tarafında bağışlar toplayan ve kar maksadı gütmeyen bir kuruluş. Greenpeace hayvan haklarından, deniz ve hava kirliliğine kadar çok sayıda etraf sıkıntısının üzerine eğilerek insanları bu hususlarda şuur sahibi yapan bir örgüt. Vakıf 2014 yılında bağış olarak Bitcoin kabul etmeye başladı. Bu bağışlar BitPay ödeme tekniği ile gerçekleşiyordu. BitPay MasterCard ile mutabakatlı olan bir ödeme sistemi ve üyelerine bir kart göndererek bu kart üzerinden Bitcoin ile harcama yapılmasına imkan sağlıyor. Financial Times’ın haberine nazaran Greenpeace 2014 yılında başlattığı bu uygulamayı sonlandırdı ve artık Bitcoin de dahil olmak üzere hiç bir kripto para ünitesi ile bağış kabul etmediğini duyurdu. Bu duyuru BitPay resmi sitesi tarafından da doğrulandı. Sitede yer açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Bitcoin Yok Olmalı”

Greenpeace mevzuya ait verdiği demeçte BitPay kurumuna bu vakte kadar yanlarında olduğu için teşekkür etti. Bu platform sayesinde aldıkları bağışları hatırlatan örgüt bundan sonra BitPay ile olan muahedesini durdurduğunu açıkladı:

Öte yandan Bitcoin’in güç tüketiminin Arjantin’in yıllık güç tüketim ölçüsünü aşmış olması dünyanın çeşitli bölgelerinden akademisyenlerin de yansısını çekiyor. Southampton Üniversitesi’nde öğretim vazifelisi ve eski bir Rus Paralimpik yüzücüsü olan Larisa Yarovaya Bitcoin’in insanlığın faydası için yok olması gerektiğini öne sürdü.

Yarovaya Financial Times’a yaptığı açıklamada kelamlarına şu biçimde devam etti:

Tesla Bitcoin Ödemelerini Kapattı

Greenpeace’in bu adımından evvel Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu Tesla şirketi de tıpkı nedenlerden dolayı Bitcoin ile araç satışını sonlandırdığını açıkladı. Bu açıklamanın akabinde başlayan ayı piyasasında Bitcoin ortalama %40 bedel kaybetti. Lakin Tesla, Greenpeace’in tersine kripto para ünitelerine büsbütün sırt çevirmiyor. Şirketten yapılan açıklamada daha az güç tüketen kripto para ünitelerinin araştırıldığı söylendi. 2021 yılında en az güç tükenen kripto para üniteleri ortasında Cardano, Ripple ve Stellar üzere esaslı projeler de yer alıyor.

Ethereum ve Bitcoin şu anda kripto para madenciliği ile platformlarının güvenliğini sağlıyorlar. Lakin Ethereum önümüzdeki sene çok elektrik tüketimi nedeni ile bu modeli bırakacak. Bitcoin’in ise bu modeli bırakması imkansız üzere bir şey. Bitcoin blok zincir ağında gerçekleşecek güncellemeler için bu ağı denetim eden madencilerin oyları ele alınıyor. Üstelik bir güncellemenin sistemde etkin hale geçebilmesi için oyların %90’ına gereksinimi var.

Bu makale birinci olarak www.beincrypto.com.tr üzerinde yayımlanmıştır

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %