Havacılıkta yeni hikâye yazacak

0 0
Read Time:2 Minute, 13 Second

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), otomotiv, makine, dokumacılık ve besin üzere bölümlerde Türkiye’nin üretim merkezi pozisyonundaki Bursa’yı, uzay, havacılık ve savunma üzere bölümlerde de kelam sahibi yapacak kıymetli çalışmalara imza atıyor. 2013 yılında BASDEC kümelenmesi ile bu alanda sağlam temeller atan BTSO, stratejik kesimlerde üretim yapan yahut üretim kabiliyeti bulunan 122 firmayı bir ortaya getirerek kıymetli bir güç birliği oluşturdu.

KÜMELENME MODELİ

BTSO olarak Türkiye’nin gelecek gayeleri doğrultusunda projeler geliştirdiklerini kaydeden BTSO Lideri İbrahim Burkay, “Bursa, savunma endüstrinin yaklaşık yüzde 75’ine hizmet verebilecek kapasiteye sahip. Kümelenme çatısı altındaki firmalarımızın dala yönelik sistem ve alt sistem sahibi olması ve yerlileştirme çalışmalarına dayanak olmaları öncelikli amaçlarımız ortasında yer alıyor. Savunma Sanayi Başkanlığı’nın açıklamış olduğu ‘Yeni Endüstrileşme Modeli’ ile EYDEP ve YETEN programlarına en üst seviyede katkı sağlıyoruz” formunda konuştu.

Türk savunma endüstrinin gereksinim duyduğu gereçlerin Bursa’da üretilmesi ismine savunma ve havacılık endüstrinin ana üreticileriyle üyelerini bir ortaya getirdiklerini kaydeden Burkay, “, HAVELSAN, ROKETSAN, TAİ ve MKE üzere ana sanayi firmalarımız, bu toplantılarda neye gereksinim duyduklarını, devam eden projelerini ve yerlileştirmeyi hedefledikleri materyal ve ekipmanlar konusunda kümelenme üyelerimizle değerli işbirliklerinin temellerini attı. Kümelenmemiz kurulduğunda savunma ve havacılık kesiminde çalışan birkaç firmamız varken, bu etkinlikler sayesinde her bir ana yükleniciye tedarik sağlayan firmalarımızın sayısı 10 katına çıktı” dedi. 

‘TÜRKİYE’NİN GÖKMENİ’NİN YETİŞMESİNİ HEDEFLİYORUZ’

BTSO Lideri Burkay, kent kimliğine bedel katan mimarisiyle itibarlı kuruluşlar tarafından mükafata layık görülen GUHEM’in uçuş okulu, mekatronik laboratuvarı ve simülatörler üzere pek çok ufuk açıcı düzenekle alanında Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise sayılı merkezleri ortasında yer aldığını vurguladı. Burkay, yeni kuşağın ufkunu genişleten GUHEM ve stratejik bölümlere yönelik dönüşüm atılımı sayesinde Bursa’yı dünya arenasında çok daha güçlü bir pozisyona yükselteceklerini söz etti. Zeplin biçimindeki binanın birinci katında havacılıkla ilgili düzenekler, uçak simülatörleri, gerçek boyutlu A-320 uçak modeli, uzay aracı izlenimi verilmiş bir asansörle çıkılan ikinci katta ise gök bilimine dair düzenekler, atmosfer olayları, güneş sistemi, öbür gezegenlerde hayat mümkünlüğü, memleketler arası uzay istasyonunda ömür ve uzaya ait bilgiler sunuluyor.

BURSA’NIN SEMBOL YAPITI: GUHEM

İBRAHİM Burkay, BTSO liderliğinde uzay ve havacılık konusunda heyecan ve farkındalık oluşturmak gayesiyle GUHEM’i Bursa’ya kazandırdıklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK’ın da işbirliğiyle 13 bin 500 metrekare alanda kurulan merkezde 154 interaktif düzenek ve çeşitli simülatörlerin bulunduğunu söz eden Burkay, GUHEM’in de Türkiye’nin uzay ve havacılık alanındaki seyahatinde yeni bir kilometre taşı olduğuna işaret etti.

UZAY PROGRAMINA GÜÇ KATACAK

GUHEM’in Türkiye’nin ‘Gökmen’i olmayı hayal eden çocuk ve genç kuşağa ufuk kazandıracağını söz eden Burkay, “GUHEM üzere yeni kuşakların ufkunu açan merkezlerimizle birlikte üretken zihinlerimizin kabiliyeti ve teknolojideki dönüşüm atağımız, Bursa’mızı ve ülkemizi dünya vitrininde çok daha güçlü bir pozisyona yükseltecektir” halinde konuştu.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %