Hollanda’da iyileşme umudu olmayan 12 yaşın altındaki çocuklara ötanazi uygulanması gündemde

0 0
Read Time:1 Minute, 46 Second

Sağlık Bakanı Ernst Kuipers, koalisyon ortakları ortasında uzun müddetten beri tartışılan mevzu ile ilgili olarak bir yasa tasarısı hazırladı.

Hükümet, yeni yasama yılının başlamasının akabinde sonbaharda tasarıyı Meclis’ten geçirmeyi planlıyor.

Bakan Kuipers’in hazırladığı yeni düzenleme, “Umutsuz hastalığı olan ve dayanılmaz acı çeken” 1-12 yaş ortasındaki çocuklara ötanazi hakkı verilmesi konusunda 7 temel şart içeriyor.

Tasarıya nazaran, ötanazi hakkı yalnızca “öngörülebilir bir gelecekte ölmesi beklenen” çocukları kapsayacak.

Çocuğun umutsuz ıstırabını ortadan kaldırmak için “makul bir olasılık” bulunmaması kaidesi aranacak.

Her iki ebeveynin de ötanazi konusunda tıpkı fikirde olması ve hekiminin en az bir bağımsız tabibe müracaatı gerekecek.

ÇOCUK İSTEMEZSE MÜMKÜN OLMAYACAK

Ötanazi konusunda çocuğun iradesi de dikkate alınacak. Tüzel manada çocuğun ömrün sona ermesine istek göstermesi gerekli değil fakat hekim, manaya seviyesine uygun bir biçimde kesinlikle çocuka bağlantı kurmaya çalışacak.

Çocuğun kelamlı yahut kelamlı olmayan reaksiyonları dikkate alınmak zorunda olacak. Tabibi, çocuğun ötanazi istemediği sinyalini alırsa, ömrü sonlandırma konusunda ebeveyn onayı kâfi olmayacak.

Bakan Kuipers’in hazırladığı tasarı, tartışılması için koalisyon ortakları, doktor örgütleri ve Meclis’e gönderildi.

Hükümet, düzenlemenin Ekim ayında Meclis Genel Şurası’nda ele alınmasını planlıyor.

Başbakan Mark Rutte başkanlığındaki bir evvelki hükümet tarafından gündeme getirilen, 12 yaşından küçük çocuklara ötanazi hakkı önerisi, koalisyon ortakları ortasında tartışmaya neden olmuştu.

Hekim örgütleri tarafından ısrarla çıkarılması istenen düzenlemeye, koalisyonun en küçük ortağı, muhafazakar sağ eğilimli Hristiyan Birliği Partisi (CU), Sıhhat Bakanlığı’nın teklifine karşı çıktı.

Dönemin Sıhhat Bakanı Hugo de Jonge, Hollandalı doktorların ezici bir çoğunlukla bu öneriyi desteklediğini içeren bir raporu açıklayarak, çaresiz durumlarda, çocuklara bu hakkın tanınması gerektiğini vurguladı.

Hristiyan Birliği Partisi, vakti gelince gerekli durumlarda güzelleşme umudu olmayan çocuklara ötanazi hakkı verilmesi konusuna tekrar bakacaklarını bildirmişti.

Hollanda, 2002 yılında 12 yaşından büyüklere ötanazi hakkı tanıyan dünyadaki birinci ülke oldu. Lakin 12 yaşından küçüklere mevt hakkı birinci kere Belçika’da hayata geçirildi.

Belçika, 2014 yılında, güzelleşme umudu olmayan ve büyük acı çeken 12 yaşından küçük çocuklara ötanazi hakkını yasal hale getirdi.

Hollanda’da geçen yıl, 12 yaşın üzerindeki 7 bin 666 kişi, ötanazi yoluyla ömrünü sonlandırdı. Hayatını sonlandıranların sayısı, bir evvelki yıla nazaran yüzde 10 arttı.

Hollanda hükümeti, 100 yaşın üzerinde olan ve artık yaşamak istemeyen şahıslara de, “onurlu bir ölüm” için ötanazi hakkı tanınmasını da tartışıyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %