İkinci el saat için anlaştı, 500 lirasını kaptırdı

0 0
Read Time:1 Minute, 59 Second

İnternet üzerinden ya da cep telefonlarına yüklenen uygulamadan yapılan 2’nci el eşya alım satımında dolandırıcılık şikayetleri artıyor. 2’nci el satışa sunulan saati almak için istenilen bedeli banka hesabına gönderdikten sonra satıcıya ulaşamayan Ömer Akkuş, savcılığa giderek şikayetçi oldu. Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Lideri Aydın Ağaoğlu da “İkinci el alışveriş yapmak tüketicinin kumar oynamasından farksız. Bu halde yapılan alış verişlerin yarıya yakını hüsranla sonuçlanıyor. O ödediği bedelin üzerine halk tabiriyle bir bardak su içmek zorunda kalıyor” dedi.

Saat koleksiyoncusu, 31 yaşındaki Ömer Akkuş, 2’nci el alış verişi yapılan cep telefonu uygulamasında gördüğü saati beğendi. 2 çocuk babası, satıcıyla irtibata geçerek, saat için 500 liraya anlaştı. Kendisine verilen hesap numarasına parayı havale etti. Kargoya verildiği söylenen saat bir türlü kendisine ulaşmayan Akkuş, bir daha satıcıya ulaşamadı.

Dolandırıldığını anlayan Ömer Akkuş, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek, kabahat duyurusunda bulundu.

“PARAYI YOLLADIKTAN SONRA BANA SAATİ GÖNDERECEĞİNİ SÖYLEDİ”

DHA muhabirine yaşadıklarını anlatan Ömer Akkuş, “İkinci el eser satan platformlar var, o platformlar üzerinden saat araştırdım geçtiğimiz günlerde. Beğendiğim bir saati, satana sordum. O da bana saatin orjinal olduğunu, parayı attıktan sonra saati kargoyla göndereceğini söyledi. ’Kargoya gidiyorum ödemesini yaparsan saati kargolayacağım’ dedi 500 lirayı hesabına havale ettim. Bir daha haber alamadım” dedi.

“BENİ ENGELLEYİP TIPKI ESERİ TEKRAR İLANA KOYDU”

Ömer Akkuş “Saatin sıfır fiyatı, 2 bin 3 bin lira civarı. İkinci el olduğu için daha uygun olabiliyor. Eserin uygun fiyatlı olduğunu görünce biraz şüphelendim lakin insanlara güvenelim, tahminen gereksinimi vardır, o yüzden satmıştır, biz de eseri biraz uygun alalım kanısıyla, bu işe girdik. Beni engelleyip birebir eseri tekrar ilana koydu” diye konuştu.

“İKİNCİ EL ESERLER TÜKETİCİ KANUNU KAPSAMINA GİRMİYOR”

Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Lideri Aydın Ağaoğlu da “İkinci el alışverişlerde iki büyük risk var; Birincisi dolandırılmak ya da eser uygun gelmediği takdirde hak aramak. İkinci el sitelerden alışveriş yapanlar tüketici kanunu kapsamına girmiyorlar. Zira orada satış yapanlar tacir sıfatı taşımıyor. Bir ön ödemeli çizgi var. O hatta tüketici bir müddet sonra ulaşamıyor. Parayı gönderdikten sonra karşı taraf ortalıktan kayboluyor. Ulaşmak mümkün değil. Benim anlamadığım hiç tanımadığı birine beşerler nasıl para gönderir?” biçiminde konuştu.

“BU ALIŞVERİŞLERİN YARIYA YAKINI HÜSRANLA SONUÇLANIYOR”

Ağaoğlu “İkinci el alışveriş yapmak tüketicinin kumar oynamasından farksız. O parası, kaybolabilir de kaybolmayabilir de. Bu biçimde yapılan alışverişlerin yarıya yakını hüsranla sonuçlanıyor. Ya dolandırılıyor vatandaş ya da ayıplı eser geliyor ya da hakkını arayamıyor. O ödediği bedelin üzerine halk tabiriyle bir bardak su içmek zorunda kalıyor” sözlerini kullandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %