İngiltere, ülkedeki sağlık uygulamasını aşı pasaportu olarak kullanacak

0 0
Read Time:38 Second

Guy Faulconbridge

LONDRA, 28 Nisan (Reuters) – İngiltere, Ulusal Sıhhat Sistemi’nin (NHS) telefon uygulamasını vatandaşlarının bu yaz milletlerarası seyahat edebilmesine imkan verecek olan COVID-19 aşı pasaportu olarak kullanmayı planlıyor.

İngiltere Ulaşım Bakanı Grant Shapps Sky News kanalına yaptığı açıklamada, “Aşı sertifikalarına dair, bunun (aşı pasaportunun) insanların randevu ayarlamak için kullandığı NHS uygulamasında olacağını doğrulayabilirim ve böylece uygulamadan aşı olduğunuz ya da test olduğunuz görülebilecek.” dedi.

Dünya genelinde ülkeler seyahate müsaade verebilmek için COVID-19 aşısının yapıldığını kanıtlayacak kimi seçenekleri değerlendiriyorlar lakin havaalanları, hudut kurumları ve havayolları global bir standardın sağlanamayacağından tasa ediyorlar.

Aşı pasaportları diye isimlendirilen sertifikalar, Avrupa Birliği’nde (AB) dijital sertifikadan, taranabilecek QR koduna kadar hatta İngiltere’de NHS telefon uygulamasına ya da kimi ülkelerde bir kağıt modülüne kadar değişiklik gösteriyor.

Haberi çeviren: Berna Suleymanoglu
Redaksiyon: Birsen Altaylı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %