Koç Holding Yılın İlk Çeyreğinde 152,1 Milyar TL Konsolide Gelir Elde Etti, 5,3 Milyar TL Kombine Yatırım Gerçekleştirdi

0 0
Read Time:6 Minute, 0 Second

KOÇ HOLDİNG CEO’SU LEVENT ÇAKIROĞLU:

“PANDEMİ İLE UĞRAŞTA İKİ YILI GERİDE BIRAKTIĞIMIZ BU DEVİRDE, SALGININ TESİRLERİNİN AZALDIĞINI GÖRMEK BİZLERE UMUT VERİYOR. ÖTEKİ YANDAN RUSYA-UKRAYNA SAVAŞININ NEDEN OLDUĞU GLOBAL ÖLÇEKLİ DEĞİŞİMLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ. SAVAŞIN BİR AN ÖNCE SONA ERMESİNİ VE BARIŞIN TESİS EDİLMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ. ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZIN ÜSTÜN ÇABALARI VE ÇEVİK İDARE ANLAYIŞIMIZ, SAĞLAM BİLANÇOMUZ, ÇEŞİTLENDİRİLMİŞ PORTFÖY YAPIMIZ, KUVVETLİ BAYİ TEŞKİLATIMIZ, GENİŞ TEDARİK ZİNCİRİMİZ, DİJİTAL YETKİNLİKLERİMİZ VE ÇEVRESEL, TOPLUMSAL VE KURUMSAL İDARE ALANLARINDA ORTAYA KOYDUĞUMUZ ÖRNEK UYGULAMALARIMIZLA KIYMET YARATMAYA DEVAM EDİYORUZ. 2022’NİN BİRİNCİ ÇEYREĞİNDE YATIRIMLARIMIZI ARALIKSIZ SÜRDÜREREK, 5,3 MİLYAR TL’LİK KOMBİNE YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK. BÖYLELİKLE SON 5 YILDA YAPTIĞIMIZ TOPLAM YATIRIM 57,3 MİLYAR TL’YE ULAŞTI. KOÇ TOPLULUĞU OLARAK, KURULDUĞUMUZ GÜNDEN BU YANA VARLIK GÖSTERDİĞİMİZ TÜM KESİMLERDE YALNIZCA BUGÜNÜN DEĞİL GELECEĞİN REKABETİNE DE ODAKLANAN BİR ANLAYIŞIYLA HAREKET ETMEYE DEVAM EDİYORUZ. BU KAPSAMDA TOPLULUĞUMUZUN GELECEĞİ İÇİN İKİ KIYMETLİ TEŞEBBÜSÜ AÇIKLADIK. TÜRK OTOMOTİV ENDÜSTRİNİN ÖNDER KURULUŞU FORD OTOSAN, FORD’UN AVRUPA’DAKİ EN VERİMLİ ÜRETİM TESİSLERİNDEN BİRİ OLAN ROMANYA’DAKİ CRAİOVA FABRİKASINI BÜNYESİNE KATMAK ÜZERE MUTABAKATA VARDI. AYRIYETEN KOÇ HOLDİNG OLARAK BATARYA ÜRETİMİ KONUSUNDA FORD MOTOR COMPANY VE SK ON İLE ORTAK BİR KIYMETLENDİRME YAPIYORUZ. ELDE ETTİĞİMİZ TÜM MUVAFFAKİYETLERDE EN BÜYÜK HİSSE SAHİBİ OLAN ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZA, BAYİLERİMİZE, TEDARİKÇİLERİMİZE VE MARKALARIMIZI TERCİH EDEN MÜŞTERİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM.”

Koç Holding, 2022 yılının birinci çeyreğinde konsolide bazda toplam 152,1 milyar TL gelir elde ederken, 5,3 milyar TL kombine yatırım gerçekleştirdi. 2022 yılı birinci çeyrek finansal sonuçlarını kıymetlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Pandemi ile çabada iki yılı geride bıraktığımız bu devirde, salgının tesirlerinin azaldığını görmek bizlere umut veriyor. Öbür yandan Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu global ölçekli değişimleri yakından takip ediyoruz. Büyük insani dramlara sebebiyet veren bu savaşın beklenen ekonomik ve siyasi sonuçları da pek çok senaryoyla ele alınıyor. Savaşın bir an önce sona ermesini ve barışın tesis edilmesini temenni ediyoruz” dedi. Çakıroğlu kelamlarına şöyle devam etti: “Çalışma arkadaşlarımızın üstün uğraşları ve çevik idare anlayışımız, sağlam bilançomuz, çeşitlendirilmiş portföy yapımız, kuvvetli bayi teşkilatımız, geniş tedarik zincirimiz, dijital yetkinliklerimiz ve çevresel, toplumsal ve kurumsal idare alanlarında ortaya koyduğumuz örnek uygulamalarımızla kıymet yaratmaya devam ediyoruz. 2022’nin birinci çeyreğinde yatırımlarımızı aralıksız sürdürerek, 5,3 milyar TL’lik kombine yatırım gerçekleştirdik. Böylelikle son 5 yılda yaptığımız toplam yatırım 57,3 milyar TL’ye ulaştı. Elde ettiğimiz tüm muvaffakiyetlerde en büyük hisse sahibi olan çalışma arkadaşlarımıza, bayilerimize, tedarikçilerimize ve markalarımızı tercih eden müşterilerimize teşekkür ediyorum.”

Levent Çakıroğlu: “Sadece bugünün değil geleceğin rekabetine de odaklanan bir kıymet yaratma anlayışıyla hareket etmeye devam ediyoruz.”

2021 yılında gösterdikleri istikrarlı ve başarılı performansı 2022’nin birinci çeyreğinde de sürdürdüklerinin altını çizen Levent Çakıroğlu, “Teknoloji ve inovasyonu odağımıza alarak global ölçekte rekabetçiliğimizi artıran ve Topluluk şirketlerimizin gücüne güç katan stratejik adımları kararlılıkla atıyoruz. Koç Topluluğu olarak, kurulduğumuz günden bu yana varlık gösterdiğimiz tüm dallarda yalnızca bugünün değil geleceğin rekabetine de odaklanan bir anlayışıyla hareket etmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda Topluluğumuzun geleceği için iki değerli teşebbüsü açıkladık. Türk otomotiv endüstrinin önder kuruluşu Ford Otosan, Ford’un Avrupa’daki en verimli üretim tesislerinden biri olan Romanya’daki Craiova fabrikasını bünyesine katmak üzere muahedeye vardı. Ford Otosan’ın yurt dışındaki birinci satın alması olacak bu yatırım ile şirketimizin Ford Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisi unvanını pekiştireceğimize ve ülkemizin otomotiv bölümündeki küresel rekabet avantajını artıracağımıza inanıyoruz. Romanya fabrikasında tasarımı ve mühendisliği tümüyle Ford Otosan’a ilişkin olacak Yeni Jenerasyon Courier aracını ve tam elektrikli versiyonunu, Ford Puma ve yeni tam elektrikli versiyonunu ve 1.0 litre EcoBoost motorların üretimi de gerçekleştirilecek. Ayrıyeten Koç Holding olarak batarya üretimi konusunda Ford Motor Company ve SK On ile ortak bir kıymetlendirme yapıyoruz. Öte yandan Ford Otosan, Gölcük fabrikasında çizgiden indirdiği birinci E-Transit aracıyla, Avrupa’nın en güçlü ve Türkiye’nin birinci elektrikli ticari aracını üretmeye başladı. Ford Otosan’ı milletlerarası platforma taşıyan, batarya yatırımı ile de dönüşüm halindeki otomotiv sanayisinde ülkemizin rekabetçi gücünü daha da arttıran bu kıymetli gelişmelerle, ülkemizin sanayi tarihine ismimizi bir defa daha yazdırmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Levent Çakıroğlu: “Tüpraş’ın stratejik dönüşüm planındaki amaçları ile Entek’in mevcut portföyü ve büyüme gayelerinin ahenginin yanı sıra, şirketler ortasındaki sinerjiyi değerli buluyoruz.”

Çakıroğlu kelamlarına şöyle devam etti: “Koç Holding olarak Yapı Kredi’de UniCredit’in sahip olduğu ve sermayenin yüzde 18’ine denk gelen ek hissenin satın alınması sürecini 2022’nin birinci çeyreğinde tamamladık. Daha evvel de belirttiğim üzere; bu satın alma Yapı Kredi’ye, bankacılık bölümüne ve uzun vadede ülkemizin potansiyeline olan inancımızın bir göstergesi. Ayrıyeten S&P Küresel’in Kurumsal Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi kapsamında ‘The Sustainability Yearbook 2022’ şirketleri ortasına girmeye hak kazanan bankamız, şirketlerin uzun vadeli çevresel, toplumsal ve kurumsal idare (ESG) risklerine karşı direncini ölçen MSCI ESG derecelendirmesinde Türkiye’de AA düzeyinde puan alan tek banka olarak ‘Lider’ sınıfında yer aldı. Öte yandan güç kesiminde faaliyet gösteren şirketlerimizin stratejik amaçlarına uygun olarak, Entek Elektrik’in tekrar pozisyonlandırılması için bir adım attık. Bu kapsamda, Koç Holding ve Aygaz, Entek paylarını Tüpraş’a devredecek. Tüpraş’ın stratejik dönüşüm planındaki amaçları ile Entek’in mevcut portföyü ve büyüme amaçlarının ahenginin yanı sıra, şirketler ortasındaki sinerjiyi değerli buluyoruz. Yurt dışı LPG yatırımlarına ve kargo dağıtımı üzere iş alanlarına odaklanan, LPG kesiminin önder şirketi Aygaz’ın mevcut kaynaklarını bu öncelikli stratejik alanlarda kullanarak paha yaratmaya devam etmesini hedefliyoruz.”

Levent Çakıroğlu: “Kapsam 1 ve Kapsam 2 sera gazı emisyonlarını 2017 referans yılına nazaran 2030 yılında yüzde 27, 2040 yılında yüzde 49 oranında azaltmayı hedefliyoruz.”

Koç Topluluğu’nun ESG çalışmaları hakkında bilgi veren Levent Çakıroğlu, “Sürdürülebilirlik her vakit gündemimizdeydi: İklim krizi ile gayret konusunun paydaşlarımız nezdinde ehemmiyet kazanması ve Avrupa Yeşil Mutabakatı ile birlikte 2050 yılında karbon nötr olma amacımızı ortaya koymuş, bu maksada ulaşmak için Topluluk genelinde Karbon Dönüşüm Programı’nı başlatmıştık. Bu maksada ulaşmak üzere Kapsam 1 ve Kapsam 2 sera gazı emisyonlarını 2017 referans yılına nazaran 2030 yılında yüzde 27, 2040 yılında yüzde 49 oranında azaltacağımızı kamuoyu ile paylaştık. Bununla birlikte Karbon Dönüşüm Programı’nın bir başka odak alanı kapsamında iklimle ilgili risk ve fırsatların şeffaf bir biçimde paylaşılması için memleketler arası kabul görmüş kapsamlı bir çerçeve sunan İklimle İlişkili Finansal Beyanlar Misyon Gücü’ne (TCFD) dayanak veren şirketler ortasındayız. Farklı iklim senaryoları altında kısa, orta ve uzun vadede Topluluk şirketlerimizin karşılaşacağı en önemli riskleri bertaraf etmek ve ortaya çıkan fırsatlardan yararlanmak üzere global iş birliklerinin içinde yer almayı önemsiyoruz. Bu doğrultuda Koç Holding olarak Birleşmiş Milletler Global Unsurlar Kontratı tarafından oluşturulan ve iş dünyası başkanlarını su idaresi konusunda sürdürülebilir tahliller üretmek üzere bir ortaya getiren CEO Water Mandate teşebbüsünün destekçileri ortasına katılmaktan memnunluk duyuyoruz” dedi.

Levent Çakıroğlu: “Teknoloji ve inovasyon alanında çalışan ve liderlik eden bayanların oranını artırmak ve kız öğrencilerin STEM eğitimini desteklemek üzere somut adımlar atacağız.”

Koç Holding’in sürdürülebilir ve kârlı büyüme stratejisi kapsamında düşük karbon iktisadına geçiş, dijital dönüşüm, inovasyon, geleceğin yetenekleri ve çeşitlilik ve kapsayıcılık olmak üzere 5 odak alanları bulunduğunu vurgulayan Levent Çakıroğlu, “Koç Topluluğu olarak kız çocukların ve bayanların hayatın her alanında eşit hak ve fırsatlara sahip olmasını, toplumsal cinsiyet eşitsizliği mahzurunun ortadan kalkması açısından çok kıymetli buluyoruz. Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi Kuşaklar Uzunluğu Eşitlik Forumu’nda Teknoloji ve İnovasyon Hareket Grubu’ndaki global liderliğimiz kapsamında önümüzdeki 5 yılı kapsayacak taahhütlerimizi kamuoyu ile paylaştık. Bu doğrultuda, teknoloji ve inovasyon alanında çalışan ve liderlik eden bayanların oranını artırmak ve kız öğrencilerin STEM eğitimini desteklemek üzere somut adımlar atacağız” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %