Kripto para piyasasında bugün yaşanan önemli gelişmeler – En çok yükselen ve en çok düşen kripto paralar

0 0
Read Time:4 Minute, 6 Second

Investing.com – Kripto para piyasası bugün epey güçlü bir performans gösteriyor. Piyasanın toplam hacmi son 24 saatte %3,15 artış gösterdi ve 2,28 trilyon doların üzerine çıktı. Bu haberin yazıldığı sırada Bitcoin fiyatı günlük %2 yükselişle 57.900 dolara gelirken birinci 10’un bugünkü yıldızı Ethereum, %9’a yakın tırmandı ve 3.164 dolardan süreç görüyor.

ETH bugün 3.200 doların üzerine dokundu ve tüm vakitler rekorunu kırdı. XRP ise %0,3’lük hafif bir düşüşle 1,56 dolara gerilerken birinci 10’un düşüş yaşayan tek üyesi pozisyonunda.

Piyasa pahasına nazaran birinci 100 kripto para ortasında günün performanslarına bakalım. Bu liste TSİ 18.20’de hazırlanmış olup son 24 saatteki değişim oranları dikkate alınmıştır.

En çok yükselen kripto paralar

  1. Waves (WAVES): +%38, $33,75
  2. OMG Network (OMG): +%14, $8,93
  3. Maker (MKR): +%13, $5.571

En çok düşen kripto paralar

  1. BakeryToken (BAKE): -%11, $7,00
  2. Fantom (FTM): -%9, $0,7346
  3. Ravencoin (RVN): -%6, $0,1901

1- Ethereum 3.200 doları geçti

Dünyanın en pahalı alternatif kripto para ünitesi Ethereum, doludizgin seyrini sürdürüyor. Son 24 saatte %8 paha kazanan kripto para 3.200 doların üzerine çıkarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı.

1 yıllık değişim oranına bakıldığında %1.300 üzere ekstrem bir performans ortaya koyan ETH, geçen sene bugünlerde 208 dolardan süreç görüyordu. Bitcoin ve öbür altcoinlerin de momentum kazandığı günde ETH’nin yılın başından bu yana çıkarı %310’a gelirken haftalık getirisi ise %25 düzeyinde. 350 milyar dolarlık piyasa kıymetine ulaşan ETH’nin kripto para piyasası içerisindeki hissesi da %16’ya dayandı.

Ethereum ulaştığı piyasa hacmiyle, PayPal ve Nestle üzere dev şirketlerin önüne geçmiş oldu.

Bu rekor düzey ile birlikte Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in de bugün prestijiyle bir milyarder olduğu söz ediliyor. Buterin’in sahibi olduğu bilinen bir cüzdanda 333 bin 500 adet ETH bulunduğu, bu fiyatın ise 3 Mayıs 2021 prestijiyle 1,029 milyar dolara tekabül ettiği bildirildi.

2- Binance Coin 100 milyar dolarlık piyasa hacmini aştı

Günümüzün en tanınan kripto para borsası Binance’in kripto para ünitesi olan Binance Coin (BNB), birkaç saat evvel 650 doların üzerine çıkarak rekor tazeledi. 664 dolarda tepe yapan BNB’nin piyasa kıymeti ise tarihte birinci sefer 9 haneli düzeylere ulaştı. BNB’nin bugün prestijiyle piyasa hacmi 100 milyar doları aştı.

Geçen yılın Ekim ayında başlayan boğa koşusu BNB’nin görünümü pek de etkileyici değildi. Bitcoin başta olmak üzere pek çok coin’in çift haneli çıkarlar elde ettiği süreçte Binance Coin beklenen patlamayı gerçekleştirememişti. Lakin sonrasında görünümü değişen kripto para, 2021’in birinci iki ayında sekiz kat yükselerek 320 doların üzerine çıktı.

Sakin geçen Mart ayını takiben Nisan ayında tekrar şahlanan coin, Mayıs ayının çabucak başında 664 doları görerek tüm vakitler rekorunu kırdı. 100 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan kripto para ünitelerinin listesinin artık üç üyesi var.

3- Warren Buffet’ın “sağ kolu” Bitcoin’den nefret ediyor

Kripto para sanayisi hükûmetlerden ve yatırımcılardan takviye gördükçe daha çok benimsense de, bu genç piyasaya herkes olumlu bakmıyor. Son olarak, Warren Buffet’ın sahibi olduğu esaslı holding’in lider yardımcılığı koltuğunda oturan Charlie Munger, Bitcoin için epey karamsar tabirlerde bulundu.

Berkshire Hathaway’in yıllık hissedarlar toplantısına konuşan Munger, Bitcoin’in kolay bir varlık olduğunu söz ederken kripto para ünitesinin çok oynaklığını ve düzenleme eksikliğini eleştirdi. Munger, Bitcoin’den nefret ettiğini açıkça lisana getirirken toplum için güzel bir varlık olmadığını belirtti.

Daha evvel veteran yatırımcı Warren Buffet da Bitcoin hakkında negatif görüşlerini alenen lisana getirmişti. 2018 yılında Buffet, BTC’nin kıymetsiz olduğunu söylemişti.

4- Güney Koreliler kripto para vergisine karşı kararsız

Kripto para ünitelerinin hükûmetler ve merkezî kuruluşlar tarafından kabul görmesi, piyasanın geleceği açısından umut verici olarak yorumlansa da kullanıcılar bu fikirden her vakit hoşlanmıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise kripto paraların kabul görmesiyle bir arada vergilendirilmesi de kelam konusu olabiliyor.

Güney Kore’nin önde gelen anket firmalarından Realmeter tarafından düzenlenen bir ankete nazaran Güney Koreli kripto para kullanıcılarının kıymetli bir kısmı kripto para vergisini destekliyor. Bilindiği üzere ülkede Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak bir vergi düzenlemesi kelam konusu.

Ankete katılan 500 kullanıcının %53,7’si kripto para ünitelerinin vergilendirilmesini destekliyor. Cointelegraph’ın haberine nazaran 20 ila 29 yaşları ortasındaki iştirakçilerin %47,8’i kripto vergiye karşı duruyor. Ayrıyeten bayan iştirakçiler erkeklere göre vergilendirmeye daha fazla dayanak gösteriyor.

Nisan ayında başbakan adayı Kim Boo-kyum, vergi yasasını inceleyeceğine dair bir açıklamada bulunmuştu.

5- eBay kripto para üniteleri ile ödeme kabul edebilir

Dünyanın en büyük e-ticaret siteleri ortasında bulunan eBay’in yakın vakitte kripto para üniteleri üzerinden ödeme kabul edebileceği öğrenildi.

Şirketin CEO’su Jamie Iannone, CNBC’ye kısa mühlet evvel verdiği bir röportajda eBay’in ödeme seçeneklerini genişletmek istediğini ve birebir vakitte kripto para ünitelerini de ekleme fikrini araştırdıklarını söyledi. Şayet eBay bu türlü bir atılım gerçekleştirirse PayPal, Tesla, Square ve MicroStrategy ile birlikte kripto paralara yönelik bir atakta bulunan dev şirketler ortasına katılmış olacak.

Kitlesel kabul piyasanın en kıymetli ateşleyicilerinden biri olarak görüldüğünden, geçen yıldan beri kurumsal firmalardan gelen neredeyse her duyurunun akabinde piyasada dikkat çeken bir boğa dalgası gerçekleşti.

Müellif: Özgün Çağlar Deniz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %