Kripto para piyasasında bugün yaşanan önemli gelişmeler – En çok yükselen ve en çok düşen kripto paralar

0 0
Read Time:3 Minute, 24 Second

Investing.com – Kripto para piyasasında grafikler bugün ekseriyetle yeşil renkte. Toplam piyasa hacmi %3’e yakın yükselirken Bitcoin baskınlığı %55’in biraz üzerinde. Bu haberin yazıldığı sırada BTC, günlük %2,3 yükselişle 57.800 dolar düzeylerinde süreç görüyor. Ethereum‘da ise yükseliş %4’ü aşarken fiyat 2.070 doların üzerine çıktı. Birinci 10’da Binance Coin, %10’un üzerindeki tırmanışıyla 416 dolara dayanmış vaziyette.

Birinci 100’de günün en çok paha kazanan ve en çok kıymet kaybeden kripto para ünitelerine bakalım. Bu liste, TSİ 19.54’te, son 24 saatteki değişimler dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Günün en çok yükselenleri:

  • Enjin Coin (ENJ): +%50, $3,23
  • 1inch (1INCH): +%29, $6,34
  • PancakeSwap (SWAP): +%23, $20,69

Günün en çok düşenleri:

  • Qtum (QTUM): –%5, $15,65
  • BTMX (BTMX): –%2, $1,24
  • Arweave (AR): –%0,1, $30,13

1- ABD’nin en eski bankalarından biri daha kripto para bölümüne giriyor

Klasik finans sisteminde omurganın merkezî otoritelerden güç aldığı düşünüldüğünde, kripto para üniteleri, merkezsiz tabiatlarından dolayı epeyce ayrık bir örnek teşkil ediyor. Fakat kripto para sanayisinin klasik finansla yollarının kesiştiği olaylar, kamuoyu tarafından daima coşkuyla karşılanıyor. Çünkü yüzlerce yıldır var olan ve insanların inancını (başka bir seçenek sunmayarak) sağlamış olan bu sistemin kripto paraları kabul etmesi, kripto paraların gelişimi ismine hayli kıymetli görülüyor.

Son olarak ABD’nin en eski ikinci bankası State Street Corporation’ın müşterilerine kripto ticaretini mümkün kılmak ismine çalışmalara resmen başladıkları öğrenildi. Esaslı banka bu özelliği getirebilmek için Londra merkezli Puremarkets firmasının Currenex platformundan yararlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin en eski bankası BNY Mellon da birtakım dijital varlık hizmetleri sunmaya başladıklarını müjdelemişti.

2- ABD’li gençlerin kripto para kullanımı anketinde cinsiyet ayrımı dikkat çekti

Kripto para üniteleri, klasik finansın öğretileriyle büyümüş eski nesiller tarafından, güçsüzleşen fakat tesirini sürdüren bir önyargı duvarıyla karşılaşsa da gençler ortasındaki popülaritesi dikkat cazibeli seviyede. ABD’de yapılan yeni bir ankete nazaran ülkede neredeyse her 10 gençten 1’inin daha evvel kripto para ticareti gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Yatırım bankası ve kurumsal menkul değer firması Piper Sandler’ın yaptığı ankette ABD’nin 47 eyaletinden 7.000 gence, ABD iktisadı ve kripto para sanayisine ait sorular soruldu. Gençler ortasında nakit, en çok kullanılan ödeme tekniği olurken iştirakçilerin %9’u daha evvel kripto para yatırımı yaptıklarını belirtti. Lakin daha farklı olanı, bu bireylerin %81’lik kısmı erkek.

Ankete katılanların yaş ortalamasının 16,1 olduğunu belirtmekte yarar var. Pek çok kripto para platformunun 18 yaş ve üzeri kullanıcılara yasal olduğu düşünüldüğünde anketten elde edilen bulgular daha da değişik bir hal alıyor.

3- Binance Smart (IS:SMART) Chain’in günlük hacmi Ethereum’un iki katını aştı

Ethereum ağı, sunduğu sayısız fırsatla kripto para piyasasının gelişmesine ve yeni trendlerin oluşmasına imkan sunsa da, fevkalâde yüklenme sebebiyle ağda can sıkıcı tıkanmalar yaşanabiliyor. ETH 2.0’ın bu sorunu tarihe karıştırması bekleniyor, lakin o süreç şimdi tamamlanmış değil.

Bu sorundan en çok faydalananlardan biri ise, Binance Smart Chain (BSC) oldu. Bilhassa DeFi (merkezsiz finans) için en tanınan ağlardan biri olan BSC üzerindeki günlük süreç hacmi tüm vakitler rekorunu kırdı ve Ethereum’un %200 üzerine çıktı. Ünite vakitte çok sayıda süreci verimli bir halde gerçekleştirme yeteneği, BSC’yi yeni projeler için kıymetli bir merkez haline getirdi.

Günlük 4 milyondan fazla süreçle rekor kıran ağ, 1,3 milyonluk Ethereum ile kıyaslandığında krallığını ilan etmişe benziyor. Lakin BSC’deki özgün adres sayısı, Ethereum’dakinden hayli az. BSC 63 milyon özgün adrese konut sahipliği yaparken, Ethereum ağında bu sayı 147 milyonu aşmış durumda. Lakin bu da üstün ağ aktivitesi sebebiyle BSC’nin avantajlı çıktığı bir istatistik olarak yorumlanıyor.

4- Dünyanın en büyük madencilik firmalarından biri satıldı

Dünyanın ve ABD’nin en büyük madencilik çiftliklerinden biri bugün el değiştirdi. Northern Veri şirketinin bir yan kuruluşu olan Whinstone Inc’nin işlettiği devasa madencilik çiftliği, 654 milyon dolar karşılığında Riot Blockchain’e satıldı. Satışın nakit ve pay karışımı bir ödeme yoluyla yapıldığı söz ediliyor. Ölçünün 67 milyon euroluk kısmının nakitle karşılandığı belirtiliyor.

Kelam konusu satış, madencilik alanında dünyanın en büyük satışlarından biri olarak kayıtlara geçti. Northern Veri, elde ettikleri gelirle yeni bilgi merkezleri inşa etmek istediklerini açıkladı. Firma bilhassa “Alman mühendisliğinde mükemmellik” prensibini benimsediklerinin altını çiziyor.

Hususla ilgili bir açıklama yapan Northern Veri CEO’su Aroosh Thillainathan şunları söyledi:

Müellif: Özgün Çağlar Deniz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %