Kripto paralarda satış dalgası devam ediyor: Bitcoin 26.000 doları gördü

0 0
Read Time:1 Minute, 49 Second

Investing.com – Kripto para piyasalarında toplu satışlar devam ediyor. Gün açılışından bu yana düşüş ivmesi devam ederken kripto para piyasa pahası hafta başından bu yana ortalama yüzde 25 oranında paha kaybetti. Buna bağlı olarak kripto paraların toplam sermaye kıymeti 1,15 trilyon dolara geriledi. 

Bitcoin (BTC) son 1,5 yılın en düşük düzeyine geriledi

Bu hafta Bitcoin’deki kayıp yüzde 20’ye ulaştı. En büyük kripto para dün yüzde 6 paha kaybından sonra günü 29.100 dolarda kapattıktan sonra günün birinci saatlerinde yüzde 6’lık bir kayıp daha görerek 26.700 dolara kadar geriledi. BTC/USD paritesi, şu an düşüş eğilimini koruyarak 27.300 dolar bandında el değiştiriyor. Bitcoin, en son bu düzeyleri 2020 yılının son haftasında görmüştü.

En büyük altcoin Ethereum’da kayıp son iki günde daha da arttı. Dün yüzde 10 kıymet kaybı sonrası gün açılışından bu yana yüzde 10 daha bedel kaybeden Ethereum (ETH), bugün 1.800 dolara kadar geriledi. Ethereum şu an Temmuz 2021 periyodunda görülen taban düzeylerde süreç görüyor.

Altcoinlerde kayıplar daha fazla

Kripto para piyasalarından önemli ölçülerde fon çıkışı devam ederken altcoin piyasası, bu durumdan sert halde etkilenmeye devam ediyor.

Birinci 100 kripto parada birçok altcoinin günlük düşüş oranı yüzde 40 düzeylerine ulaştı. Birinci 10 kripto varlık ortasında bulunan altcoinler, günlük yüzde 25 – 30 oranında paha kayıplarıyla devam ediyorlar. Sabah saatlerinde BNB coin, 238 dolara kadar gerilerken XRP, 0,38 dolara düştü. Solana (SOL), haftalık kaybı yüzde 50’yi aşarken 43 dolara kadar geriledi. Cardano da bu hafta pahasının yarısını kaybetti ve 0,42 dolar bandına geriledi. 

Tether 1 dolar sabitinin altında fiyatlanıyor

Merkezsiz stabil kripto varlık olarak geliştirilen UST’nin 1 dolar sabitliğini kaybetmesi, olumsuz dış faktörlerin yanında kripto para düşüşünde değerli tesiri oldu. Bu durum UST’nin rezerv varlığı olarak kullanılan LUNA’nın pahasının sıfıra yanlışsız gitmesine neden oldu. 

Sabah saatlerinde görülen başka dikkat alımlı bir ayrıntı ise prestiji para takviyeli en büyük sabit kripto para Tether’in (USDT) şu an sabitliğini kaybedip 0,97 dolarda bulunması. En büyük sabit kripto paranın sabitliğini kısa müddette tekrar kazanamaması, kripto para piyasalarında yeni bir panik dalgasının büyümesine yol açabilir. 

Birinci 10’da yer alan başka stabil kripto paralar USDC ve BUSD, 1 dolar sabitliğini koruyamaya devam ediyorlar.

Müellif: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %