Kriz giderek büyüyor! 25 dolarlık çip 1,5 milyon aracın üretimini durdurdu

0 0
Read Time:2 Minute, 29 Second


Tedarik zincirinde aksamalara neden olan ve ekonomik varsayımları boşa çıkaran Covid-19 salgını, çiplerin arzında ‘kıtlığı’ beraberinde getirdi. Hala dünyada eşi gibisi görülmemiş bir çip kıtlığı yaşanıyor ve bu sebeple araba, bilgisayar, cep telefonu ve elektrikli konut aletleri üzere içerisinde çip kullanılan birçok elektronik aksamlı eser üretilemiyor.

1,5 MİLYONA YAKIN ARACIN ÜRETİMİ DURDURULDU

Otomotivle başlayan kriz öteki dallara de yayılırken; üretimdeki aksaklıkların milyarlarca dolarlık ziyana neden olması bekleniyor. Çip krizinin otomotiv kesimine faturası da ortaya çıktı. Araba üretiminde kullanılan yarı iletken çiplerin 25-150 dolar ortasında olduğu belirtilirken, 1.5 milyona yakın aracın üretimi çip yokluğu nedeniyle durduruldu. Dünyada dev araba fabrikalarının üretimine darbe vuran çip krizi büyürken, akıllı aygıtları etkilemeye başlayan krizden ötürü telefon üreticileri lansmanlarını ertelerken, fiyat artışlarının ise kaçınılmaz olduğu konuşuluyor.

AKILLI TELEFONLARDA FİYAT ARTIŞI BEKLENİYOR

Son günlerde arkası arkasına birçok fabrika üretimini durdururken, kimi telefon üreticileri de lansmanlarını erteledi. Sorundan ötürü elektronik ve akıllı eserlerin fiyatlarında önemli artışlar yaşanması bekleniyor. Akıllı telefon pazarının üç numaralı oyuncusu Xiaomi’nin Lideri Wang Xiang, çip krizi nedeniyle oluşan maliyet baskısının fiyatlarda artış yaşatabileceğini açıkladı.

ASIL TEHLİKE ELEKTRONİK KESİMİNDE

Dünyada başlangıçta sorun fabrikaların kapanması nedeniyle tedariklerde yaşanan süreksiz bir gecikme olarak algılandı. General Motors, Ford, Nissan, Toyota, Honda ve Volvo üzere büyük araba üreticilerinin üretimleri durdu. Lakin aslında otomotiv dalı dünyadaki çip tüketiminin yalnızca yüzde 10’unu yapıyor. Asıl tehlike elektronik bölümünde. Akıllı telefon, dizüstü bilgisayar üzere eserler toplam üretimin beşte üçünü tek başına yapıyor. Birinci sırada PC’ler var. İkinci sırada akıllı telefonlar, üçüncü sırada ise tüketici elektroniği bulunuyor. Dördüncü sırada otomotiv ve beşinci sırada da endüstrinin öteki kolları var. Çip krizinde gelişmekte olan ülkelerdeki otomotiv fabrikaları da etkilendi. Romanya, Türkiye, Çekya, Macaristan ve Özbekistan üzere ülkelerde, üretimini durduran firmalar oldu.

TÜRKİYE’DE ÜÇ DEV ÜRETİMİ DURDURDU

Türkiye’de Oyak Renault Bursa fabrikası 15-22 Mart tarihleri ortasında üretimine mecburî orta verdi. Tofaş, Bursa fabrikalarında üretimi 19 Mart’ta durdurdu. 5 Nisan’da yine faaliyete geçecek olan Tofaş, fabrikada periyodik bakım yapıyor. Ford Otosan ise bugünden başlamak üzere üretime 9 Nisan’a kadar orta verdi.

Türkiye’de otomotiv sanayi üretiminin 2021’de 1.5 milyon adet düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Krizin Türkiye’de başka fabrikalara yayılması halinde, 2021’de 2 ila 5 bin adetler düzeyinde üretim kaybı yaşanabileceği iddia ediliyor. Lakin bu kaybın yıl içinde telafi edilebileceği söyleniyor.

TAHLİL YOLLARI ARANIYOR

Tahlil için çeşitli uğraşlar da var. Intel 20 milyar dolara Arizona’da iki büyük çip fabrikası kurma yolunda adımlar atıyor. Mikro işlemci ve mikro denetleyici eserleri üreten firmalar da üretimdeki daralma dışında öteki meselelerle ilgileniyor. En büyük üreticilerden NXP ve Infineon’un Teksas fabrikaları süreksiz olarak kapandı. Japon Renesas’ın bir fabrikasında da yangın çıktı. Bu çeşit sıkıntılar da tahlil bulunmasını engelliyor.

AKILLI TELEFON ÜRETİCİLERİ SIKINTILI

İşin akıllı telefon ayağında büyük üreticiler epey kaygılı. Tayvanlı bir araştırma firması olan TrendForce, yılın ikinci çeyreğinde akıllı telefon üretiminin yüzde 5 etkileneceğini varsayım ediyor. Çiplere yılda 58 milyar dolar harcayan 2 trilyon dolarlık Apple bile yeni modeli iPhone 12’nin lansmanını geçen yıl iki ay ertelemek zorunda kalmıştı. Dünyanın en büyük çip üreticilerinden olan Samsung ise ‘ciddi bir dengesizlik’ oluştuğu vurgusu yaptı. Markanın yeni Note serisinin lansmanı da gecikecek. (Takvim)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %