Macron Biden’a kötü haberi verirken kameralara yakalandı! Jake Sullivan araya girdi ama olmadı…

0 0
Read Time:2 Minute, 6 Second

Dünyanın en güçlü 7 iktisadına sahip ülkelerin önderleri, periyot lideri Almanya’nın mesken sahipliğinde, Bavyera eyaletindeki Elmau Şatosu’nda bir ortaya geldiler. Kritik doruğa ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada, İtalya ve Japonya’nın yanı sıra, Avrupa Kurulu ve Komite Liderleri, Birleşmiş Milletler, Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), Dünya Ticaret Örgütü (WTO), Milletlerarası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Memleketler arası Çalışma Örgütü (ILO), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve Memleketler arası Güç Ajansı (IEA) de katıldı.

26-28 Haziran tarihleri ortasında gerçekleştirilen tepenin son gününe ABD Lideri Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un konuşması damga vurdu.

BİDEN’IN DANIŞMANI FARK EDİP ORTAYA GİRDİ

Biden ve Macron gazetecilere yalnızca bir kaç metre uzaktayken ayaküstü petrol krizini konuşmaya başladılar. Gazetecilerin o anda kayıtta olduğunu fark eden Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan çabucak ortaya girerek Macron’un kelamını kesti ve “Dikkatli olun, kameralar kayıtta. Tahminen de içeride devam etmelisiniz” dedi.

Jake Sullivan’ın başkanları uyardığı o an /Fotoğraf: Twitter

MACRON’UN KELAMLARI DUYULDU

Liderler gelen ihtar sonrası konuşmalarını yarıda kesse de Macron’un birtakım kelamları açıkça duyuldu.

NewyorkPost Gazetesi’nde yer alan habere nazaran Fransız önder konuşmasında Birleşik Arap Emirlikleri başkanı Pir Muhammed bin Zayed al-Nahyan’la yaptığı bir görüşmeye atıfta bulunarak, “Kendisi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Bana iki şey söyledi. Birincisi azamî üretim kapasitesi. İkincisi ise Suudiler fiyatı biraz daha artırabilir. Fakat en azından altı aylık bir müddetten evvel çok büyük kapasiteleri yok.” sözlerini kullandı.

Muhammed bin Zayed el-Nahyan ve Macron/AFP

ABD BASINI ‘KÖTÜ HABER’ OLARAK YORUMLADI

Macron’un verdiği haber ABD basınında ‘kötü haber’ olarak yorumlandı. ABD Lideri Joe Biden’ın önümüzdeki ay Suudi Arabistan’a yapacağı ziyarette Arap yetkililerle görüşüp Ukrayna işgali ile kontaklı petrol fiyatlarındaki artışı hafifletmeye yardımcı adımlar atması bekleniyordu.

ABD’de giderek yükselen petol fiyatları bir yandan 1981’den bu yana görülen en makûs enflasyona katkıda bulunurken bir yandan da Lider Joe Biden’ın itimat oylarını düşürüyor.

G7 tepesinden bir kare. Johnson, Biden, Scholz ve Macron bir ortada…

ZİRVE SONRASI FİYATLAR YÜKSELDİ

G7 tepesinde önderlerin Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya kelam vermesinin akabinde petrol fiyatlarında artış gözlemlendi.

Brent petrolün varil fiyatı bu sabah yüzde 1,7 artışla 112,86 dolar oldu.

G7’DEN YAPTIRIM KARARI ÇIKTI

Beyaz Saray’dan dün yapılan açıklamada ‘G7 önderleri, Rusya’nın Rus silah sanayisini destekleyebilecek Batı teknolojisine erişimini daha da kısıtlamak için hedeflenen yaptırımları genişletecek’ sözüne yer verildi.

Açıklamada bu adım ile Rusya’nın kaybettiği askeri teçhizatın yerine konulmasının engelleneceğinin altı çizildi.

Aynı açıklamada Rus mallarından alınacak gümrük vergilerinin Ukrayna’ya yardım olarak kullanılması konusunda anlaşıldığı bilgisine yer verildi.

Öte yandan ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada’dan oluşan G7’nin önderleri, gelişmekte olan ülkelerde altyapının finansmanı için 600 milyar Dolar fon sağlama kararı aldı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %