Morgan Stanley, UST olayından sonra NFT’lerin de risk altında olduğunu söylüyor

0 0
Read Time:1 Minute, 32 Second

Investing.com – Morgan Stanley analistleri, yayımlanan son raporda kripto para kesimindeki NFT’ler üzere spekülatif varlıkların şu anda daha riskli varlıklar olduğunu tabir etti.

Morgan Stanley tarafından geçen hafta paylaşılan bir araştırma raporunda, Bitcoin’in Nisan ayından bu yana yüzde 40 bedel kaybetmesinin artık pay piyasalarıyla olan korelasyonundan kaynaklı olmadığı üzerinde duruldu. 

Banka analistleri tarafından kaleme alınan raporda toplu tasfiyeler, merkezsiz finans ve kripto para dayanaklı sabit varlıkların yüksek ölçülü süreçlere mevzu olmasına ve platformlarda hudutlu sayıda gerçek kullanıcının bulunmasına bağlandı.

Morgan Stanley, NFT ve sanal arsa bölümündeki risklere değindi

Coindesk haberine nazaran raporda NFT ve dijital yerlere başka bir paragraf açılarak bu yatırım eserlerinin çok fazla spekülasyona maruz kaldığı üzerinde duruluyor. Yatırımcıların bu varlıkları satın almasındaki en büyük etkenin öbür bir alıcının daha yüksek fiyata satın alacağı beklentisi olduğu vurgulanırken bu beklentinin varlık fiyatları üzerinde önemli riskler oluşturduğu belirtiliyor. 

Banka, kripto piyasalarının Kasım ayından bu yana sert bir satış baskısına maruz kalmasına karşın, son günlerde üçüncü en büyük sabit kripto para TerraUSD’nin (UST) çöküşü karşısında şok olduklarını belirtiyor.

DeFi ekosistemi içinde son yıllarda kıymeti her geçen gün artan kripto dayanaklı sabit kripto paralarda TerraUSD (UST) çöküşü sonrası belirsizlik ve istikrarsızlık bir oldukça arttı. Bu durumun bir çok kripto paranın ticaretinin nerede yapılacağına dair telaşlara de yol açtığı belirtiliyor.

Morgan Stanley raporu, ülkelerin faiz oranlarını artırdıkça ve ABD Merkez Bankası Fed’in mali sıkılaşma siyasetine devam ettiği sürece kripto piyasalarında risk artışının devam edebileceğine dair görüş paylaşıldı.

2020 yılından bu yana 30 kat bedel artışı gören sabit kripto para dalının kripto fiyatlarını da etkilediğini düşünen banka analistleri, buna münasebet olarak sabit kripto paraların çok fazla likidite sağlamasını ve kaldıraçlı süreçlerden sorumlu olmasını gösterdi.

Klâsik piyasalardaki kaygıları de paylaşan Morgan Stanley, yatırımcıların kripto para fiyatlarındaki büyük düşüşün ve sabit paraların sabitliklerinin riske girmesinin finansal piyasalarda daha fazla sistematik risk oluşturup oluşturmayacağı durumunu sorgulamaya başladığına vurgu yaptı.

Müellif: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %