Reuters’tan dikkat çeken analiz: Enflasyon Merkez Bankası Başkanı’nın üzerinde baskı oluşturdu

0 0
Read Time:1 Minute, 6 Second

Tüketici enflasyonu yüzde 16,19 ile son 22 ayın doruğuna yükselirken, Reuters haber ajansı, enflasyondaki yükselişin Merkez Bankası‘nın (TCMB) yeni lideri Şahap Kavcıoğlu üzerinde baskı yarattığı yorumunda bulundu.

Haberde, “Türkiye’de enflasyon 2019 ortasından sonraki birinci kere martta yüzde 16’yı aştı. Bu durum, sürpriz atama sonrasında sıkı para siyasetini devam ettirmesi konusunda TCMB’nin yeni lideri Şahap Kavcıoğlu üzerinde baskı yarattı” tabirlerine yer verildi.

AĞBAL SONRASI TL YÜZDE 12 PAHA KAYBETTİ

Reuters anketindeki beklentinin yüzde 16,11, şubat enflasyonunun yüzde 15,61 olduğu hatırlatılan haberde, son dört yılın büyük kısmında enflasyonun çift hanede kaldığı, resmi gaye olan yüzde 5’in çok üzerinde seyrettiği hatırlatıldı.

TCMB’nin evvelki lideri Naci Ağbal’ın 18 Mart’ta siyaset faizini yüzde 17’den yüzde 19’a çıkardığını ve iki gün sonra misyondan alındığına işaret edilen haberde, Ağbal sonrasında TL’de yüzde 12 bedel kaybı görüldüğünü aktardı.

KAVCIOĞLU BANKACILARLA FARKLI KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki yıldan kısa bir müddette dört TCMB Liderini kovduğunu, bu adımların Türkiye’nin para siyaseti güvenilirliğine ziyan verdiğini ve TL’de uzun periyodik paha kaybını beraberinde getirdiğini hatırlatan Reuters, tüm bunların da enflasyonu yükselttiğini vurguladı.

TCMB’nin yeni lideri Kavcıoğlu’nın geçmişte sıkı para siyasetini eleştirdiğini, Erdoğan üzere “yüksek faizin enflasyona neden olacağı” istikametindeki görüşü lisana getirdiğini fakat atama sonrasında yatırımcılar ve bankacılarla toplantısında yüksek enflasyon nedeniyle faizlerin yüksek kalması gerektiğini söylediğini aktaran ajans, Goldman Sachs’ın enflasyonda önümüzdeki aylarda yüzde 18 ile tepenin görüleceği varsayımını aktardı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %