Rusya, rekabet kurallarını ihlal ettiği için Apple’a 12 milyon dolar ceza kesti

0 0
Read Time:42 Second

Rusya’da Ağustos 2020’de Kaspersky Lab’den gelen bir şikayet üzerine başlayan dava karara bağlanırken, ABD merkezli teknoloji şirketi Apple‘a rekor ceza kesildi. Rus rekabet kurumu Federal Tekelcilik ile Çaba Servisi (FAS), ülkenin antitekel maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle Apple’a 12 milyon dolar (906 milyon 299 bin 392 ruble) para cezası verildiğini açıkladı. Açıklamada ABD’li şirketin, iOS işletim sistemindeki taşınabilir uygulamalar için pazardaki hakim pozisyonunu berbata kullandığı için cezayı ödemesi gerektiği söz edildi.

APPLE İTİRAZ EDECEK

FAS’ın verdiği kararına karşı itirazda bulunacağını açıklayan Apple yetkilileri ise bahse ait açıklamalarında, “Kaspersky Lab’le uygulamalarını App Store’un çocuk müdafaa siyasetleri ile uyumlu hale getirmelerine yardımcı olmak için birlikte çalıştık. Bu geliştirici şu anda App Store’da 13 uygulama barındırıyor ve onlar için yüzlerce güncellemeyi işleyip yayınladık” dedi.

Küresel siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab, Ağustos 2020’de Apple’ı cep telefonu uygulamaları pazarındaki pozisyonunu berbata kullanmakla suçlayarak FAS’a başvurmuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %