Samsung’un varisleri 11 milyar dolarlık miras vergisi için 23 bin sanat eserini bağışlayacak

0 0
Read Time:49 Second

Samsung Electronics’ten yapılan açıklamada, 2020’nin Ekim ayında hayatını kaybeden eski İdare Şurası Lideri Lee Kun-Hee’nin varisleri olan eşi ve üç çocuğunun yüklü bir veraset ve intikal vergisi ödeyeceği bildirildi.Lee ailesi tarafından yapılan açıklamada, ödenecek verginin, Güney Kore hükümetinin 2020 yılı veraset ve intikal vergi gelirlerinin yaklaşık 4 katına karşılık geldiği tabir edildi.

Öte yandan, 11 milyar dolarlık vergide indirim emeliyle aile üyelerinin, Lee Kun-Hee’nin şahsî koleksiyonundan yaklaşık 23 bin parçayı iki başka devlet müzesine bağışlamayı planladığı kaydedildi. Lokal basındaki haberlere nazaran, kelam konusu bağışlar ödenecek vergi ölçüsünü milyarlarca dolar düşürecek.

DÜNYACA ÜNLÜ RESSAMLARIN YAPITLARI

Bağışlanacak eserler ortasında dünyaca ünlü ressamlar Pablo Picasso, Claude Monet, Salvador Dali’ye ve çok sayıda Koreli ressama ilişkin yapıtlar olduğu bildirildi.

KANSERLİ ÇOCUKLAR İÇİN BAĞIŞ YAPACAKLAR

Bunun yanı sıra Lee ailesinin kanserli çocukların tedavisinde kullanılmak üzere 900 milyon dolar bağışta bulunacağı belirtildi.

KALAN ÖLÇÜSÜ 5 YILDA ÖDEYECEKLER

11 milyar dolarlık vergi ödemesinin “yurttaşlık misyonları ve sorumlulukları” olduğunu belirten varislerin, kalan ölçüsü taksitlendirerek 5 yılda ödemeyi planladığı açıklandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Şeyma Uzundere

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %