Stoltenberg, NATO’nun ilk emisyon hedefini açıkladı

0 0
Read Time:51 Second

NATO’nun sera gazı emisyonunu azaltma sorumluluğu bulunduğunu belirten Stoltenberg, bu hedefle sivil ve askeri olarak gaz emisyonunu ölçmek için birinci defa bir metodoloji geliştirdiğini belirtti.

Stoltenberg, “Bu metodoloji temelinde bugün teşkilat olarak NATO’nun birinci emisyon amaçlarını açıklıyorum. Biz 2030’a kadar emisyonu en az yüzde 45 azaltacağız, 2050’ye kadar da sıfırlayacağız.” dedi.

Stoltenberg, hususla ilgili bir tahlil hazırladıklarını belirterek, “Bu kolay olmayacak lakin yapılabilir.” diye konuştu.

Stoltenberg, yeşil güce geçişte teknolojik bir ihtilalin devam ettiğini, NATO ordularının da buna uyumlandırılması gerektiğini vurgulayarak, “İnanıyorum ki gelecekte en gelişmiş askeri araçlar ve en sağlam silahlı kuvvetler fosil yakıtlara bağımlı olmayanlar ortasından çıkacak.” sözünü kullandı.

Ukrayna’daki savaşa ve güçte Batılı ülkelerin Rusya’ya bağımlılığına değinen Stoltenberg, şöyle devam etti:

“Ukrayna’daki savaş otoriter rejimlerden alınacak mallara çok fazla bağımlı olmanın tehlikesini gösterdi. Rusya’nın enerjiyi bir baskı silahı olarak kullanması Rusya’nın gazından ve petrolünden kendimizi ne kadar çabuk kurtarmamız gerektiğini vurguluyor. Tıpkı vakitte bir bağımlılığı oburuyla ikame etmememiz lazım. Birçok yeni ve yeşil teknoloji ile bunların gereksinim duyduğu ender mineraller Çin’den geliyor. O yüzden güç kaynaklarımızı ve tedarikçilerimizi çeşitlendirmeliyiz.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %