Su Yönetimi Genel Müdürü Dikmen: Şekerpancarı mısır kadar su tüketiyor

0 0
Read Time:1 Minute, 23 Second

Su İdaresi Genel Müdürü Bilal Dikmen, Şekerpancarının mısır kadar su tükettiğini, buna rağmen arazi bazında 4’te 3 ekim sınırlaması olduğunu söyledi. Meclis Global İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu’nda kimi milletvekilleri, su varlığını korumak için Şekerpancarının stratejik eser olarak desteklenmesinden vazgeçilmesini, Konya üzere kapalı havzalarda ise ekiminin yasaklanmasını istedi.

NEDEN STRATEJİK ESER?

Su İdaresi Genel Müdürü Bilal Dikmen, bu talebe itiraz ederken şunları söyledi: “Şekerpancarı konusunu açıklığa kavuşturmak isterim. Şekerpancarında polar (şeker) durumu hayli kıymetli. İç Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilen Şekerpancarında polar oranı yüzde 18-20’lerde iken, mesela Samsun Çarşamba’da yetiştirilen pancarın polar oranı yüzde 9-11 civarında. Bu nedenle Şekerpancarı stratejik eser olarak bedellendiriliyor. Şekerpancarı planlandığında sulanabilir alanların lakin yüzde 25’ine Şekerpancarı ekilebilir fakat mısır planlama dışı bir bitki.”

Karşılaştırdığı vakit, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Ziraî Araştırmalar ve Siyasetler Genel Müdürlüğü’nün çalışmasına nazaran Şekerpancarı ve mısırın eş bedel su tüketen bitkiler olduğunu belirten Dikmen, “Mısır’ın hiçbir denetimi yok. Konya kapalı havzasında bir yere 20 yıldır mısır ekildiğini bilenler var. Bu nedenle başka bitkilerin de Şekerpancarı seviyesinde denetim edilmesi bizim suyu daha verimli seviyede kullanmamızı sağlayacaktır. Esasen biz tarım eserlerini Şekerpancarı kadar sistematize edebilirsek, tarım sorunumuzu çözmüş oluruz.

HAVZAYA NAZARAN

Havza temelli sektörel tahsis planları hazırlıyoruz. Şu ana kadar 6 havzamızda planlar tamamlanmış durumda ve tüm kuraklık devirleri göz önüne alınarak, kesimlerin su muhtaçlıkları göz önüne alınıp bedellendiriliyor. Beyşehir sulamasında bitki deseni optimizasyonu yaptığımızda, 100 dekarlık alan için 83 bin metreküp su kullanılırken ve buna karşılık 28-30 bin liralık gelir elde edilirken, bitki deseni optimizasyonu yaparak kullanmış olduğumuz su ölçüsü 58-60 bin metreküplere düşüyor ve elde edilen gelirin de 75 bin lira civarına yükselme imkânı var” diye konuştu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %