Taliban: Yaptırımların devam etmesi mülteci akınını tetikleyecek

0 0
Read Time:52 Second

Taliban hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki, Doha’daki görüşmelerde Batılı diplomatlara, “Afgan hükümetini zayıflatmak kimsenin çıkarına değil çünkü bu konu güvenlik alanında dünyayı doğrudan etkileyebilir ve ülkeden kaçmak için ekonomik sebepli bir göçe yol açabilir” dedi.

Ağustos ayında ABD destekli Afgan hükümetini deviren Taliban’ın ülkede yönetimi ele almasının ardından ülkeye ciddi uluslararası yaptırımlar uygulandı, bankalar likidite sıkıntısı yaşadı ve devlet çalışanlarına ödeme yapılmadı.

Muttaki, Doha’daki toplantıda ayrıca, “Dünya ülkelerini mevcut yaptırımları sona erdirmeye ve bankaların normal çalışmasına izin vermeye çağırıyoruz. Böylece hayır kurumları, kuruluşlar ve hükümet kendi rezervleri ve uluslararası finans ile personeline maaş ödeyebilir” şeklinde konuştu.

Avrupa ülkeleri, Afganistan ekonomisinin çökmesi halinde çok sayıda göçmenin kıtaya doğru yola çıkarak, Pakistan ve İran gibi komşu ülkelere ve nihayetinde AB sınırlarına yönelmesinden endişe duyuyor.

Washington ve AB, Afganistan’daki insani girişimleri desteklemeye hazır olduklarını, ancak insan hakları, özellikle de kadın haklarına saygı göstereceğini garanti etmeden Taliban’a doğrudan destek sağlamaktan çekindiklerini vurguladı.

Erdoğan: Afganistan’daki gelişmeler göç riskini artırıyor

 

Borrell: Afganistan için acil harekete geçmemiz gerekiyor

 

Masaya oturdular: Taliban ve ABD’den ‘yeni sayfa’

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %