Tam kapanmada bankalar çalışacak mı? Bankalar Birliği kriterleri belirledi

0 0
Read Time:1 Minute, 32 Second

Türkiye Bankalar Birliği, ‘tam kapanma’ çerçevesinde bankacılık süreçlerine ait duyuru yaptı.

Duyuruda, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin 26 Nisan 2021’de aldığı karar doğrultusunda, İçişleri Bakanlığının 29 Nisan-17 Mayıs’ta uygulanacak tam kapanma önlemleri kararına istinaden, genelgede belirlenen müddetlerde geçerli olmak üzere bankacılık hizmetleri ve uygulamaları konusunda TBB’nin ilgili konularda aldığı kararlara ait kamuoyuna bilgi verilmesinin faydalı görüldüğü belirtildi.

KURALLARA TAM AHENGE DİKKAT ÇEKİLDİ

Bankacılık hizmetleri ve şube uygulamaları ile çek süreçlerine ait duyuruda şunlar kaydedildi:

“Alınan önlemlerin muvaffakiyete ulaşabilmesi için kurallara hassasiyetle uyulmasının gerekli olduğu aşikardır. Bu bağlamda, kısıtlama müddetince banka müşterilerinin süreçlerini şube dışı hizmet kanallarını kullanarak yerine getirmeleri ehemmiyet arz etmektedir. Bankalar toplum, müşteri ve çalışan sıhhatinin korunmasına azami ölçüde dikkat ederek, bankacılık hizmetlerini ve ödeme sistemlerini kesintisiz olarak sürdürecektir.

BANKA ŞUBELERİ MAKUL SAYIDA İŞÇİ İLE 10.00-16.00 ORTASINDA HİZMET VERECEK

Banka şubeleri 10.00-16.00 saatleri ortasında, sayıları banka idarelerince belirlenecek biçimde ve makul sayıda işçi ile hizmet verecektir. Banka müşterileri bölgelerindeki açık şubelere ait bilgiye ilgili bankaların internet sitesi ve öbür bağlantı kanallarından ulaşabilirler.

“Çek süreçlerinde, banka şubeleri kısıtlama mühletince açık olduğundan banka şubesine gelen müşterinin (çek hamilinin) çekini ibraz ederek, hamil sıfatı ile süreç yapılmasını talep etmesi halinde hesapta para varsa çek ödemesi gerçekleştirilebilecek, çekin karşılığı hesapta mevcut değilse muhatap banka tarafından bahse ait mevzuat kararlarına nazaran süreç yapılabilecektir.

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle hamili olduğu çeki bankaya ibraz edemeyen çek hamilleri ise Türk Ticaret Kanunu’nun 811. unsur kararından yararlanabilecektir.”

Duyuruda, sokağa çıkma yasağı ve bu kapsamda süreç yapılmak istenen banka şubesinin kapalı olması nedeniyle 30 Nisan-14 Mayıs’ta bankalara olan edimlerini vadesinde yerine getiremeyecek olan müşterilere, müşterilerin talebi ve taraflarca uzlaşılması kaydıyla edim müddetlerinin uzatılması konusunda üyelere tavsiyede bulunulmasına karar verildiği bildirildi.

Duyuruda, edimlerini vadesinde yerine getiremeyebilecek olan müşterilerin TBB Risk Merkezi’ne yapılan bildirimlerinin Risk Merkezi Genelgesi’nin Zorlayıcı Haller Uygulaması’na nazaran yapılmasının üyelere hatırlatılmasına ve tavsiyede bulunulmasına karar verildiği de aktarıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %