Tezmaksan fabrika yatırımı ile üretim kapasitesini 10 kat artıracak, ihracat ağını genişletecek

0 0
Read Time:2 Minute, 11 Second

Tezmaksan fabrika yatırımı ile üretim kapasitesini 10 kat artıracak, ihracat ağını genişletecek

Takım tezgâhları dalında Türkiye’nin önder, Avrupa’nın ikinci büyük şirketi Tezmaksan, yılın birinci yarısında imza attığı fabrika yatırımı ve 5G atağıyla büyümesini sürdürüyor. Sivas’ta 15 milyon Euro yatırım bedeliyle kuracağı fabrikanın temelini atan şirket, endüstriye sunduğu tahlillere entegre edeceği 5G teknolojisiyle de yakın geleceğin rekabetinde kelam sahibi olmaya hazırlanıyor. Robotlu otomasyon sistemleriyle CNC tezgah üretim kapasitesini 10 kat artıracak olan Tezmaksan, İhracat ağını da genişletecek.

Türkiye talaşlı imalat sanayine 40 yılı aşan bilgi birikimiyle hizmet veren Tezmaksan, dalının liderliğini üretim kapasitesine ve teknolojiye yaptığı yatırımlarla sürdürüyor. Sivas’ta yer alan Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş.’den (TÜDEMSAŞ), çıkan çizgilerden biri de bu noktadan 32 km aralık uzaklıktaki Sivas Nuri Demirağ OSB’ye ulaşıyor. OSB’ye ulaştıktan sonra “branş” ismi verilen kolla fabrika ile kurulacak ilişki ise, ham unsur ve eser taşımasında düşük maliyeti beraberinde getiriyor. 5G teknolojisini entegre ettiği yeni tahlillerini kısa müddet evvel WIN EURASIA Fuarı’nda tanıtan Tezmaksan, imalat dalının geleceğine katkı sunmaya devam ediyor.

Sivas’taki fabrika ile stratejik noktalara ulaşım kolaylığı

Kısa vadede robotlu otomasyon sistemleriyle CNC Tezgah üretim kapasitesini 10 kat artırmak için yeni fabrika yatırımına imza attıklarını söyleyen Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Fabrikanın bulunduğu nokta, kuzeyde 431 km’lik Samsun-Sivas sınırıyla Samsun Limanı’na bağlanıyor. 880 km’lik karayolu ile İstanbul’a ve 513 km’lik karayolu ile Mersin Limanı’na ulaşım kelam konusu. Bu üç stratejik ulaşım imkanı, düşük maliyetli ve süratli Avrupa-Asya irtibatı demek… Sivas-Malatya otoyolu ile Ankara-Kayseri süratli tren sınırı da Sivas’ın cazibesini artıran ögelerden. Bunun yanı sıra yatırım teşvik uygulamaları kapsamında dördüncü bölgede yer alan Sivas’ta önemli finansal takviyeler alıp vergi muafiyetlerinden ve ucuz güçten yararlanabiliyoruz. Bunun yanı sıra Tezmaksan Akademi’yi de getirerek Sivas’ın istihdamına katkı sunmayı planlıyoruz. Fabrikamız açıldığında başlangıçta 70 bireye istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Uzun periyot amacımızda de bu sayıyı 150’ye çıkartmak” dedi.

5G teknolojisiyle Sanayi 4.0’ın geleceğinde daha süratli ve yanılgısız çözümler

Endüstri 4.0’a ahenk sağlamak ve otomasyonun geleceğindeki rekabette öne geçmek için 5G yatırımlarını tanıttıklarını belirten Aydoğdu, kelamlarına şöyle devam etti: “Önceki nesillerine nazaran internetin çok daha süratli olacağı 5G teknolojisi sayesinde üretimin boyutu da bütünüyle değişecek. Daha yüksek genişbant randımanı, ultra muteber ve düşük gecikmeli irtibatı mümkün kılan 5G teknolojisini sistemlerimizle donatarak biz de bu sürece birinci adım atanlar ortasında yerimizi alacağız. Kapasitematik’i uzaktan dijital fabrikamıza bağladığımız takdirde gelen dataları 5G görüntüleme senaryosu sayesinde inceleyeceğiz. Yerli üretim dokümanına sahip Cubebox ile de 5G Arena’da gecikme ve güvenilirlik senaryosunu görüp iş süreçlerimizin kurgusunu daha gerçek bilgilerle gerçekleştireceğiz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %