Ticaret Bakanlığı, Bakan Pekcan’ın şirketinden dezenfektan alındığını doğruladı: Ucuza aldık

0 0
Read Time:3 Minute, 37 Second

Ticaret Bakanlığı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşinin sahibi olduğu şirketlerden 9 milyon TL’lik dezenfektan alımı ve vergi indirimi yapıldığı savlarına yönelik 5 gün sonra açıklama yaptı. Açıklamada 9 milyon TL’lik meblağın yanlışsız olmadığı belirtilerek Pekcan ailesine ilişkin olan Nanoksia Biyoteknoloji firmasından 507.880 TL’lik dezenfektan alındığı belirtildi. Açıklamada dezenfektan teminiyle ilgili olarak “Direk üretici firma yerine en güzel fiyat veren ikinci firma tarafından temini gerçekleşseydi 853.600 TL’ye tekabül edecekti” sözü kullanıldı.

CHP’Lİ ÖZTUNÇ GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Kelam konusu savları Meclis gündemine taşıyan CHP Genel Lider Yardımcısı Ali Öztunç, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ şu soruları yöneltmişti:

“Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan, dört gündür size soruyorum. Siz kendi özel şirketinizden kendi bakanlığınıza dezenfektan sattınız mı? Satmadınız mı? Dokuz milyon liralık dezenfektanı, kendi şirketinizden bakan olduğunuz kuruma sattınız mı? Satmadınız mı? Dört gündür bu soruyu soruyoruz. Tarihe geçiyorsunuz. Birinci defa, kendi şirketinden kendi bakanlığına mal satan bakan olarak tarihe geçiyorsunuz. Lütfen artık ya yanıt verin ya da misyonunuzdan istifa edin. Çin’den bir firmanın Türkiye mümessilliğini Karon isimli bir firmanız yapıyor mu? Yapmıyor mu? Çin’deki firmanın Türkiye’ye sattığı eserlere vergi indirimi yani yüzde 30’dan yüzde 20’ye vergi indirimi çektiniz mi çekmediniz mi? Buna ait de tüm evraklar elimizde. Evvel dezenfektan sorununa yanıt bekliyoruz.”

Ali Öztunç’un sorularına Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamayla karşılık verildi. Açıklamada Pekcan ailesine ilişkin şirketten dezenfektan satın alındığı tezi yalanlanmazken meblağın 9 milyon TL olmadığına vurgu yapıldı.

Bakanlığın açıklamasının tam metni şöyle:

“ÇİN’E UYGULANAN VERGİ”

Birtakım basın ve yayın organlarında yer alan temelsiz, arka niyetli ve çarpıtılmış haberlerle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması zaruriyeti doğmuştur. KOVID-19 hastalığının ülkemiz iktisadı üzerindeki olumsuz tesirlerinin azaltılması ve yerli endüstrimizin artan ithalat baskısına karşı korunması gayesiyle ortalarında Çin Halk Cumhuriyetinin de bulunduğu ülkelere yönelik toplam 5220 eserde Ek Gümrük Vergisi uygulanmaya başlanmıştır. Bu süreç içerisinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, dal çatı kuruluşları ve kamu kurumlarından gelen talepler dikkate alınarak, bütüncül bir değerlendirmeyle, 1 Ocak 2021 itibariyle İGV oranlarında şeffaf bir formda indirime gidilmiştir.

“KARON’A ÖZEL İNDİRİM YOK”

Kelam konusu haberlerde, Karon Mühendislik firmasının Çinli bir firmanın Türkiye mümessili olduğu, kelam konusu ticari bağ nedeniyle birtakım eserlerde özel bir gümrük vergisi indiriminde bulunulduğu savlara büsbütün temelsiz, mesnetsiz ve palavradır. Bunun yanında, Karon Mühendislik firması 2016 yılından bu yana rastgele bir firmanın temsilciliğini de üstlenmemiştir.

“ASILSIZ VE ÇARPITILMIŞ”

Öteki taraftan, 27 Şubat-23 Aralık 2020 tarihleri ortasında, Karon Mühendislik ve Nanoksia Biyoteknoloji şirketlerinden Bakanlığımızca 1,5 milyon TL ile 9 milyon TL ortasında dezenfektan alımı yapılarak fatura kesildiği tarafındaki gerçekle hiçbir alakası olmayan tezler kamuoyunu yanıltacak halde temelsiz ve çarpıtılmış olarak yansıtılmaktadır. Bakanlığımız, pandeminin başlangıcından itibaren halkımızın ve çalışanımızın sıhhatinin korunması noktasında gerekli tüm tedbirleri almış, başka taraftan toplumsal gereksinimlerin temini ve tedarik zincirinin sürdürülebilirliğinin sağlanması noktasında kilit değere sahip gümrüklerimiz de ticaretin aksamadan devamı için büyük bir özveriyle faaliyetlerini sürdürmüştür. Ülkemizde birinci olayın ortaya çıktığı tarihten itibaren Bakanlığımızca kullanılmak üzere gerekli tüm kollayıcı materyaller (maske, dezenfektan, tulum, eldiven, siperlik, kollayıcı gözlük vb.) temin edilerek tüm teşkilatımıza acilen dağıtımı sağlanmıştır.

“SAHİBİ NEDENİYLE DEĞİL FİYATI NEDENİYLE TERCİH EDİLMİŞTİR”

Belirtilen periyotta, yeni jenerasyon teknoloji ile memleketler arası sertifikalara sahip olarak koronavirüse karşı aktifliği kanıtlanmış, yüzde yüz doğal olan ve insan sıhhati açısından en muteber halde üretilen nanoksia dezenfektan; satışı yapan firmanın ismi ya da sahibi sebebiyle değil, o periyot piyasada satışta olan hem öteki alkol bazlı dezenfektanların hem de kendi satış fiyatının da epey altında olması ve pandemi sebebiyle en süratli formda temin edildiği için kullanılan öbür alkol bazlı ve kimyasal dezenfektanlara ilaveten tercih edilmiştir.

“UYGUN FİYATA ALDIK”

Gerçekten pandemi periyodunda, Bakanlığımızca KDV hariç toplam 6.556.816,78 TL meblağında salgınla çabaya ait maske, alkol bazlı dezenfektan, siperlik, eldiven üzere eser tedariki yapılmışken,KDV Hariç 507.880 TL’lik dezenfektan Nanoksia Biyoteknoloji firmasından ilgili mevzuatın emredici kararları çerçevesinde gerekli tüm ürün/fiyat araştırmaları yapılarak, piyasa fiyatlarından epeyce aşağıda, adabına uygun bir biçimde gerçekleştirilmiştir.Ayrıca, üretici Nanoksia Biyoteknoloji firmasından yapılan 507.880 TL’lik dezenfektan tedariği,direk üretici firma yerine en âlâ fiyat veren ikinci firma tarafından temini gerçekleşseydi 853.600 TL’ye tekabül edecektir.

“FARKLI HEDEFLERE HİZMET EDİLİYOR”

Öbür taraftan, haberde yer alan faturalarda belirtilen ve Bakanlığımıza bağlı olmayan kurum ve kuruluşlarla ismi geçen firmanın gerçekleştirdiği ticari faaliyetleri; etik dışı bir çıkar bağıymış üzere göstererek Bakanlığımızla irtibatlandırmaya çalışmak, kamuoyunu bilgilendirme gayesinden fazla farklı gayelere hizmet etmektedir.Objektif gazetecilik anlayışına sığmayan, çarpıtılmış, aldatıcı, arka niyetli ve Bakanlığımızı yıpratma maksatlı hazırlanan bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Hususa ait yasal haklarımız gizli kalmak kaydıyla kamuoyunun bilgisine sunulur.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %