Türkiye’nin en modern “İnşaat Laboratuvarı Binası” Boğaziçi’nde Yükseliyor!

0 0
Read Time:1 Minute, 39 Second

Türkiye’nin en çağdaş “İnşaat Laboratuvarı Binası” Boğaziçi’nde Yükseliyor!

Boğaziçi Üniversitesi’nde “İnşaat Laboratuvarı Binası”nın temeli atıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü’nde inşa edilecek “İnşaat Laboratuvarı Binası”nın temel atma merasimi 27 Nisan’da yapıldı. Toplamda 4 bin 700 metrekarelik alana yayılan ve iki bloktan oluşan yapıda, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün Yapı, Yer ve Materyal laboratuvarlarıyla ofis ve depolar yer alacak. Yapının 2021’in sonunda tamamlanması planlanıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Yerleşkesi yeni ve çağdaş bir yapıya kavuşuyor. 27 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Prof. Dr. Fazıl Başkan Sönmez; Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ile Yapı İşleri ve Teknik Daire Lideri Şahin Öztürk’ün iştirakiyle gerçekleştirilen temel atma merasimiyle üretimine başlanan “İnşaat Laboratuvarı Binası” Türkiye’nin en büyük ve en çağdaş yapı laboratuvarı olacak.

TOPLAM İKİ BLOKTAN OLUŞUYOR

İki bloktan oluşan yapının ofis bloğu 694, yapı laboratuvarı bloğuysa 702 metrekare inşaat oturumuna sahip. Toplam inşaat alanı 4 bin 700 metrekare olan yapıda; ofis bloğu bir bodrum kat, taban kat ve 3 başka kattan oluşuyor. Yapı laboratuvarı bloğu ise bir bodrum kat ve 13.50 metre yüksekliğinde bir yer kattan oluşuyor.

Yapı laboratuvarı bloğunda bulunan “19 x 14,5 x 13,5” metre ölçülerine sahip “strong-wall” ve “strong-floor” test alanı bu ölçülere sahip Türkiye’deki birinci laboratuvar olmasıyla dikkat çekiyor.

ETRAFA HASSAS CEPHE KAPLAMASI

Dış cephesinde etrafa hassas bir dış cephe kaplama gereci ve giydirme cephe sistemleri ile alüminyum doğramalar kullanılacak.

Ofis bloğu bodrum katında işleve yönelik depo ve teknik hacimler, taban katta ve birinci katta ise materyal ve yer kısımlarına ilişkin çeşitli laboratuvarlar ve teknisyen odaları bulunuyor. Yapının ikinci ve üçüncü katlarda ise 27 ofis, bir derslik, bir toplantı odası ve bir de oturma alanı bulunuyor.

2021’İN SONUNDA TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR

Yapı Laboratuvarı Binası alüminyum kenet sistem çatı kaplama ve çelik çatı strüktürüne sahip ve ofis bloğu ise teras çatı olarak inşa edilecek. İnşaatın 2021 sonunda tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %