Türkiye’nin Sanayi Devleri Arasındaki Tek Güneş Paneli Üreticisi: HT Solar

0 0
Read Time:1 Minute, 55 Second

Çin devletine ilişkin tek güneş paneli üreticisi olan HT Solar, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 araştırmasına nazaran, bu yıl da güneş paneli üreticileri ortasında birinci 500’de yer alan tek üretici oldu.

Türkiye’de endüstrinin en büyük şirketlerini tespit etmek için İstanbul Sanayi ve Ticaret Odası tarafından yapılan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” İSO 500 sıralamasının 2020 sonuçları açıklandı.

Sanayi kuruluşlarına ilişkin tüm dataları kapsayan araştırmanın sonuçlarına nazaran, İstanbul Sanayi Ticaret Özgür Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve İSO 500 listesinde birinci 500’de üst üste 3 yıldır yer alan HT Solar, 2020 ISO 500 listesinde 217. sıraya ismini yazdırdı. HT Solar tıpkı vakitte, İSO 500 ihracat sıralamasında ise genel sıralamada 110. sıraya yerleşti.

HT Solar dünya çapında 1,7 GW’dan fazla güneş paneli tedariki sağladı

HT Solar Satış ve Pazarlama Müdürü Emre Kulaç, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Türkiye’nin en itibarlı listelerinden biri olan ISO 500 2020 listesinde yer alan tek güneş paneli üreticisi olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Yalnızca 2020 yılı içerisinde Türkiye pazarına yaklaşık 240 MW’lik teslimat gerçekleştirdik ve kurulan güneş güç santrallerinin yaklaşık yüzde 40’ında HT Solar güneş panelleri kullanıldı. Kurulduğumuz günden itibaren Türkiye pazarına yaklaşık 750 MW, dünya çapında ise 1,7 GW’dan fazla güneş paneli tedariki sağladık. HT Solar olarak hem ülke iktisadına katkı sağlamaya devam edecek, hem de ülkemizin gücüne güç katarak büyümemizi sürdüreceğiz.’’

İhracat sıralamasında 110. sırada

Memleketler arası sertifikalarla tescillenen standartlarda ürettikleri güneş panelleri ile birçok ülkenin güç gereksinimini karşıladıklarını vurgulayan HT Solar Satış ve Pazarlama Müdürü Emre Kulaç, kelamlarını şöyle sürdürdü: “2020 İSO 500 ihracat sıralamasında ise genel sıralamada 110. sıradayız. ABD, Orta Doğu ve Avrupa’ya gerçekleştirdiğimiz ihracatlar sayesinde ciromuzun yüzde 85’ini ihracattan karşılıyoruz. En büyük pazarımız olan ABD’ye yalnızca 2020 yılında 400 MW güneş paneli tedarik ettik. ABD dışında yüklü olarak; Almanya, Hollanda, Slovenya, Macaristan, Fransa, Ukrayna, BAE, Suriye ve Meksika’ya ihracat gerçekleştiriyoruz.”

Üçüncü kere “En Güzel Performans Gösteren” Üretici

ABD merkezli, dünyanın önde gelen bağımsız PV (fotovoltaik) panel test laboratuvarı olan PV Evolution Labs (PVEL), yedinci yıllık PV panel test sonuçlarını açıkladığı ‘’2021 PV Panel Güvenilirlik Raporu’’nu yayınladı. HT-Solar ana şirketi, Tier-1 üreticisi HT-SAAE; İstanbul / Türkiye’deki fabrikasında ürettiği güneş panelleriyle global PV panel üreticileri ortasında eser güvenilirliği ve performansıyla üçüncü kere “En Güzel Performans Gösteren” üreticilerden biri oldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %