Vaillant’ın Küçük Akbabaları Koruma Projesi altıncı yılında farkındalık ve biyoçeşitlilik çalışmaları ile devam ediyor

0 0
Read Time:2 Minute, 24 Second

Vaillant Türkiye, Tabiat Derneği iş birliğinde 2015’ten bu yana yürüttüğü Küçük Akbabaları Muhafaza Projesi ile kuşağı tehlike altında olan küçük akbaba çeşidini, tehlikelere karşı muhafaza ve farkındalık çalışmalarına devam ediyor. Projenin 2021 çalışmaları kapsamında yılın birinci üç ayında Mersin’de bölge belediyeleri ile küçük akbabaların tanınması ve korunmasına yönelik görüş alışverişinde bulunuldu. Projede bu yıl odaklanılan alanlardan biri olan biyoçeşitlilik çalışmalarıyla ise ekosistemin sağlıklı işleyişinin göstergelerinden olan küçük akbabaların dünyamızın devamlılığındaki rolü konusunda şuur aşılamak hedefleniyor.

Tabiatın korunması konusunda farkındalık yaratmayı ve bu husustaki şuuru artırmayı hedefleyen Vaillant Türkiye, Tabiat Derneği iş birliğinde 2015 yılında hayata geçirdiği Küçük Akbabaları Müdafaa Projesi kapsamındaki faaliyetlerine sürat kesmeden devam ediyor. 2020 yılında 268 küçük akbabanın tespit edildiği proje kapsamındaki çalışmalar bu yıl Mersin’de gerçekleştiriliyor. Küçük akbaba kuşağının yok olmasını önlemek emeliyle gerçekleştirilen muhafaza ve sayım çalışmalarının ötesine geçen proje, farkındalık çalışmaları ile küçük akbabaların toplum tarafından tanınmasına katkıda bulunuyor.

Proje kapsamında yılın birinci üç ayında bölge belediyeleri ziyaret edilerek küçük akbabaların tanınması ve korunmasına yönelik görüş alışverişinde bulunulurken, Mersin Bayan Kooperatifi ile iş birliği yapılarak ikramlık süs eşyaları üretimi planlandı. Mersin konar göçerleri ile bölgenin biyoçeşitliliği hakkında ortak çalışmaların hayata geçirildiği projede, bilimsel çalışmalarda ve yaban hayatı müşahedelerinde kullanılan fotokapanların kullanımı konusunda konar göçer çobanlara eğitim verildi.

“Kitleleri bilinçlendirmek projenin en değerli unsurlarından”

Vaillant Group Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erol Kayaoğlu, Küçük Akbabaları Muhafaza Projesi’nin, çalışmaların gerçekleştirildiği bölgelerdeki halkın ve konar göçerlerin sahiplenmesi sonucunda altıncı yılına girdiğini söyledi. Kayaoğlu, “Ülkemize göçleri başlayan küçük akbabalar, Türkiye’de korunuyor ve sahipleniliyor. Kurulan çoban ağı ve konar göçerler sayesinde 2021 yılında da pandemiye karşın küçük akbabaları yakından takip etmeye; yuva sayımlarının yanı sıra muhtemel tehlikelere karşı müdafaa projelerine devam ediyoruz. Küçük Akbabaları Muhafaza Projesi’nin en değerli ögelerinden biri de kuşağı tükenme tehlikesi altında olan küçük akbabalar konusunda kitlelerin bilinçlendirilmesi ve farkındalık yaratılması. Ayrıyeten bu yıl odaklandığımız alanlardan biri de biyoçeşitlilik. Küçük akbabalar bulundukları alandaki tabiatın sağlıklı işleyişinin göstergesi olan tiplerden biri. Ekolojik istikrarın sağlanmasında da epey kıymetli bir role sahipler. Bu doğrultuda bölge halklarının takviyesi ile küçük akbabaların dünyamızın devamlılığındaki rolü konusunda şuur aşılamayı sürdürmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“Çalışmalarımızın sonuncu gayelerinden biri biyoçeşitliliği korumak”

Tabiat Derneği Genel Koordinatörü Serdar Özuslu yılın birinci üç ayında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, Bolkar Dağları’nda konar göçer kültürün hala devam ettiği klasik ve kadim ömür biçimlerini araştırmaya devam ettiklerini lisana getirdi. Özuslu, “Konar göçer ömür halinde en kıymetli vakit ve takvimin tabiatın kendi olayları olduğunu, bilhassa gündelik ve dönemsel ömürlerini buna nazaran uygulamaya devam ettiklerini fark ettik. Konar göçerler bu yıl Mayıs ortası üzere farklı alanlarda göçe başlamış olacaklar. Çalışmalarımızın kesin maksatlarından biri, bölgemizdeki konar göçerler ile birlikte biyoçeşitliliği korumak ve sahip çıkmak.Bunun için en değerlisi anlamak ve bir arada çalışma yollarını bulmak. Öte yandan bu periyotta farkındalık çalışmalarımız kapsamında öğrenci ve öğretmenlerle online olarak toplanarak küçük akbaba ve öbür göçmen kuşlar hakkında bilgi transferinde bulunmaya devam ettik” sözlerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %