Vize almadan seyahat edilebilecek ülke sayısına göre, dünyanın en değerli pasaportları belli oldu

0 0
Read Time:1 Minute, 6 Second

Vize almadan seyahat edilebilecek ülke sayısına nazaran, dünyanın en pahalı pasaportları muhakkak oldu. Japonya 193 ülkeye vizesiz seyahat ile birinci sıraya yerleşirken, Türkiye ise 111 ülkeye vizesiz seyahat imkanı ile 52’nci sırada yer aldı.

Türkiye 52. sırada

Ajans Press’in, Henley Pasaport Endeksi 2021 bilgilerinden elde ettiği bilgilere nazaran, vize almadan seyahat edilebilecek ülke sayısına nazaran tüm dünyadaki pasaportların sıralaması belirli oldu. Böylece Japonya pasaportunun 193 ülkeye vizesiz seyahat ile birinci sıraya yerleştiği görülürken, ikinci sırada Singapur (192), üçüncü sırada Almanya ve Güney Kore (191), dördüncü sırada ise İtalya, İspanya, Finlandiya ve Lüksemburg’un (190) olduğu saptandı. Türkiye ise listenin 52’nci sırasına yerleşirken vizesiz seyahat edebileceği ülke sayısının 111 olduğu kaydedildi. Araştırma pasaportların özgün sıralamasından oluşurken, 199 farklı pasaport ve 227 farklı seyahat noktasını kapsadı.Listenin son sırasında yer alan ülkenin ise 26 ülkeye vizesiz seyahat imkanı bulunan Afganistan’ın olduğu belirlendi.

Medyada pasaportlar

Medya takip kurumu Ajans Press, pasaportlar ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere nazaran 2020 yılından bugüne kadar pasaportlar ile alakalı basına 10 bin 728 haber yansıdığı tespit edildi. Pasaport haberleri içerisinde yıl sonunda pasaport fiyatlarına gelen artırımlar büyük oranda yer alırken, bunun yanı sıra “altın pasaport” haberleri ülkemizde epey yer edindi. Türkiye’den artık Azerbaycan’a seyahatlerin yalnızca kimlik kartı ile yapılması son vakitlerin en fazla konuşulan başlıkları ortasında yer aldı.

-iDeal Haber Merkezi-

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %