Yılda bir kez açan Manisa lalesini koparan yanar: 80 bin lira cezası var

0 0
Read Time:1 Minute, 45 Second

Şehzadeler ilçesindeki 1517 rakımlı, 120 çeşidin üstünde endemik bitkiyi barındıran Spil Dağı Ulusal Parkı’nda yetişen ‘Manisa lalesi’, havaların ısınmasıyla birlikte çiçek açtı. Spil’de hoş manzaralar oluşurken, vatandaşlar, bol bol fotoğraf çektirdi. Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar 4’üncü Bölge Müdürlüğü’nce kuşağı tehlike altında bulunan Manisa lalesinin korunması için de tedbirler arttırıldı. Daha evvel lalelerin çiçeklerini koparan ve ziyan verenlere idari para cezası uygulanırken, birebir formda soğanlarına da ziyan verenlere para cezası kesilmeye başlandı. Biyolojik çeşitliliği tahrip edenlere geçen yıl Etraf Kanunu’na nazaran 73 bin 747 lira ceza uygulanan ceza, bu yıl bu sayı 80 bin 460 liraya yükseltildi.

Öte yandan lalelerin korunması için bölge fotokapanlarla incelenirken, orman vazifelileri de ziyaretçileri uyarıyor.

“SPİL DAĞI, MANİSA LALESİNİN ANAVATANI”

Tabiat tutkunu Hüsamettin Edebali (50), “Doğayı seviyorum. Vakit zaman Spil Dağı, Yuntdağ ve Bozdağ bölgesindeki yürüyüş alanlarına çıkıyorum. Spil Dağı’nın en büyük özelliklerinden biri dünyada Manisa lalesi olarak bilinen lalenin anavatanı olması. Nisan ayının sonu, mayıs ayının başı üzere yetişmektedir. Yağmurların akabinde, güneşin açmasıyla birlikte rengini göstermeye başlar. Manisa’yı, Manisa yapan en büyük özellik Manisa lalesi diyebiliriz. Şu an mutluyuz hem lalelerin fotoğrafını çekebilme hem de pak bir hava alma bahtını yakaladık” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ ÇOK HASSAS OLMALI”

Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar 4’üncü Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu ise şunları söyledi:

“1517 metre rakımdaki ulusal parkımız Spil, İzmir üzere bir metropole çok yakın bir uzaklıkta. Ulusal parkımız yılkı atları ve 120 çeşit endemik bitki çeşidiyle çok varlıklı bir yer. Ulusal parkımızda Manisa lalemizi de görmek mümkün. Laleler geçmişten bu yana Osmanlı İmparatorluğu ve Türklüğün bir simgesi olmuştur. Ülkemizde 14 lale tipi mevcuttur, Manisa lalesi bu tiplerin en kıymetlisidir. Kuşağı tehlike altında olan bir tıp olduğu için de Tarım ve Orman Bakanlığı olarak biz, 2015 Tıp Hareket Planı yaparak, endemik bitki tıbbımızın denetimini ve korunmasını sağladık. Bilhassa vatandaşlarımızdan çok hassas olmalarını istiyoruz. Zira 2021 yılı cezası 80 bin 460 liradır. Bu çok yüksek bir sayıdır, vatandaşlarımızın bu hususta mağdur olmamaları için doğayı müdafaalarını öneriyoruz. Bunlar soğanlı bitkilerimiz hem lalelerimizi hem kardelenlerimizi topladıkları ve kopardıkları vakit cezai süreç ile karşı karşıya kalıyorlar. Biz bu bölgeleri sık sık denetim ediyoruz.”

Manisa lalesinden imgeler;

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ersan ERDOĞAN

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %