YKS’nin kalemleri köy çocuklarına

0 0
Read Time:1 Minute, 46 Second

Batman’daki Tekağaç İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olan Naim Fazilet, geçtiğimiz günlerde düzenlenen YKS’nin birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) gözetmen olarak vazifeliydi. İmtihanın ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) ise kendine bir misyon verdi. Okul müdüründen müsaade alarak imtihana katılan adaylardan imtihan sonunda kalem ve silgilerini misyon yaptığı köy okulu öğrencilerine bağışlamasını istedi. Fazilet, imtihanın düzenlendiği bir lisenin önüne ‘Kalemler, silgiler köy okulu çocukları için’ yazılı bir kutu koydu. İmtihan sonunda koyduğu kutular adaylara verilen kalem ve silgilerle dolup taştı. Bu uygulamayı 4 yıldır yaptığını söyleyen köy okulu öğretmeni Fazilet, kalem ve silgileri vazife yaptığı okulda nasıl değerlendirdiğini şöyle anlattı:

BİZE BİR YIL YETİYOR

“Köylerde bakkal, market üzere bir şey yok. Ebeveynler de çiftçilikle uğraştığı için merkeze gitmeleri vakit alıyor. Yani köyümüzde çocukların kalem, silgi sahibi olması kolay değil. Ya da öğrenciler kalemlerini konutta unutabiliyor yahut kaybedebiliyor. Bazen uzun müddet kalemsiz, silgisiz kalabiliyorlar. Bunun önüne geçebilmek için yaklaşık 4 yıldır üniversite adaylarından kalem ve silgi topluyorum. Her yıl muhakkak bir okula vazifeye gidiyorum ya da ben rastgele bir okulun önüne gidip adaylardan rica ediyorum. Böylece topladığım kalemler bir eğitim öğretim yılı boyunca öğrencilerime yetiyor. Her gün kalemleri dağıtmıyorum, gereksinimleri olduğunda gelip bana söylüyorlar ben de çabucak ÖSYM kalemlerinden veriyorum.”

‘BEN DE KÖYDE OKUDUM’

Naim Öğretmen, meslek hayatı boyunca köy okullarında öğretmenlik yapmak istediğini söylüyor: “Ben de köyde okudum. Kalemim olmadığında ya öğretmenim bulur verirdi ya da babamın bana kalem almasını beklerdim. Babamın almasını beklediğimde aslında bir noktada eğitimden de uzaklaşıyordum. Ben, benim öğrencilerim bunu yaşamasın istiyorum. 2015’ten beri görevdeyim. Vazifeye başladığımdan beri daima köy okullarında öğretmenlik yaptım. Niyetim de mesleğime köy okullarında devam etmek. Zira ben kendimi köy okulu öğrencilerine daha yakın hissediyorum.”

PAYLAŞMAYI ÖĞRENİYORLAR

Sınavlardan toplanan kalemler, çocuklara paylaşmayı da öğretiyor. Nasıl mı? Naim Öğretmen anlatıyor: “Bu kalemlerden bir kısmını sınıftaki masamda bir kalemliğin içine koyuyorum. Kalemini kaybeden ya da o an bulamayan, konutta unutan kalemlikten kalemini, silgisini alabiliyor. İşi bittiğinde ise tekrar yerine bırakıyor. Bu biçimde ortak kullanım marifetini kazanıyorlar, paylaşmayı öğreniyorlar.” Naim Öğretmen bu yıl 250 kalem, 125’e yakın da silgi ve kalemtıraş toplamış. “Okulda yaklaşık 115 öğrencimiz var. Önümüzdeki yıl bu öğrencilerimizin yüzü gülecek” diyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %